Mülakat Önerileri: İlk Görüşte Saygı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de iş arama sürecidir. Bu süreçte ise ilk adım olan mülakatlara daha başlamadan ilk artı puanı almanın sırrı nedir?

 

Hayalinizdeki işi ararken gittiğiniz mülakatlarda bile geçerli olan en temel insani tepkiyi hiç düşündünüz mü? En temel insani tepkilerden biridir: “İlk İzlenim”. Bir mülakatta başarılı olabilmek için aynı pozisyona başvuran yüzlerce hatta binlerce adaydan sadece biri olabilirsiniz, diğer adaylardan sizi ayırt edecek bir öz geçmişiniz de olabilir ancak karşınızdaki kişinin saygısını kazanamazsanız sizi öne çıkartan özellikler ne yazık ki olumlu bir sonuç almanızı sağlamayacaktır. Çözüm çok basit aslında saygıyı kazanmak için saygı göstermek gereklidir.

Asla Geç Kalmayın

Bu zamanda her ne kadar şikayet ediyor olsak da trafikle yaşamaya hepimiz alıştık. Günlük hayatımızda, hele bir de İstanbul gibi trafiği ile ünlü bir şehirde yaşıyorsanız, bir randevuya saatinde yetişmek erdem haline geldi. Bu durum yaşamın gerçeklerinden biri bile olsa söz konusu randevu mülakat olunca dikkat ve özenin iki hatta üç katına çıkması gerekiyor. İlk izlenimin birinci adımı olarak mülakata zamanında gitmek karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu göstermenin ilk yoludur. Ayrıca iş görüşmenize girecek olan kişi veya kişilerin belirli bir programı olduğunu ve bu programda aksaklıklara sebep olmanızın ilk andan kötü bir başlangıç olacağı kesindir. Tabiki bir de “Mülakata bile geç kalan bir kişinin her gün işe zamanında gelmesini bekleyebilir miyiz?” izlenimi de değerlendirme sürecinde büyük ve olumsuz bir etken olarak hanenize yazılacaktır.

Kıyafetinize Özen Gösterin

Neden bütün mülakatlar telefon üzerinden yapılmıyor, Neden birçok firmanın iş ilanlarındaki aranılan özelliklerinden birisi de “Prezantabl olmak”? Her firma marka değerini en iyi şekilde temsil edebilecek kişileri tercih eder. Bu sebeble de mülakata gittiğinizde giyiminiz firmaya ve bu görüşmeye ne kadar önem verdiğinizi, ayrıca da söz konusu firmayı dışarıda da en iyi şekilde temsil edebileceğinizin bir göstergesi olacaktır.


Her zaman Hazırlıklı Olun

Gideceğiniz görüşmelerde önceden hazırlıklı olmak her zaman önemli bir avantajdır. Mülakat öncesi gideceğiniz firma ve eğer ilanda belirtilmişse firmanın başvurduğunuz pozisyonunun detayları ile ilgili ön araştırma yapmışsanız bu çabanız sonuçsuz kalmayacak ve karşınızdaki kişiyi etkilemenizde size yardımcı olacaktır.

 

Görüşme Yaptığınız Kişiye Saygı Gösterin

Ne yazık ki bazı kişiler ünvan ve makama saygı gösterirler. Bazı firmalarda işe alım süreci birden fazla aşamadan oluşmaktadır. Bunlar aşamalı mülakat görüşmelerinden, öz geçmiş yerine geçebilecek firmanın kendi özel formlarının doldurulmasına ve yabancı dil seviye testlerine kadar farklılıklar gösterebilir. Mülakatlarda ise genel olarak öncelikle insan kaynakları departmanı ile görüşme yapılıp sonrasında bölüm yöneticisiyle görüşme aşamasına geçilebilir. Ne yazık ki bazı adaylar insan kaynakları uzmanları yerine yönetici mülakatarına daha çok önem verirler. Ancak şunu asla unutmayın ki bir firmanın yöneticisi ile mülakat aşamasına geçebilmek için öncelikle ilk mülakattan olumlu sonuç almanız gerekmektedir.

Paylaş.

Leave A Reply