Mezun Olmaya Yakın Endişelere Boğulan Öğrenciler İçin 5 Öneri

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

”Eyvah mezun olacağım ve henüz bir birikimim yok ve yahut bu bilgiler bana yetmez, ne yapacağım?” cümleleri oluşuyorsa tehlike çanlarının sizin için çaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Noradrenalin ile adrenalin, stres ya da tehlike anındayken ‘savaş ya da kaç’ kararının verilmesi üzerine komutlar gönderirken siz hala ne yapacağınızı düşünüyorsanız, oturup önce bir sakinleşmeye ne dersiniz?

öğrenci tipleri ile ilgili görsel sonucu

Üniversitede üç tip öğrenci vardır; Öğrencilik hayatını  sürekli inek olarak geçirenler, hiçbir şekilde okulunu sallamayan ve senesini uzatmaya devam edenler ve her şey kafasına üçüncü veya son sınıfta dank eden öğrenciler. Öncelikle hangi tipte olduğuna karar vermeli ve buna göre hareket etmelisin. Ben sonradan kafasına dank edenlerdenim 🙂 Öncelikle derslerinizi iyi analiz edin, alttan dersleriniz varsa onları halletmeye çalışın. Şahsen benim alttan dersim dört sene boyunca 3 tane olmuştur. 3.sınıfa kadar 1,86 genel ortalamam varken şuan mezun olmadan, tezim olmadan genel ortalamam 2,11 olduğunu azmimle anlayabilirsiniz. Yükseltmeye bir ders aldım ve bu dönem 3.08 ortalama yaptığım için bu hale geldi. Size tavsiyem, öncelikle derslerinizin durumunu kontrol edin. Yüksek lisans düşünüyorsanız özellikle bakın.

stajyer öğrenci ile ilgili görsel sonucu

Peki her şey için geç mi? Hayır. Ben ortalaması 2’ye hiç ulaşmamış derslere çalışmayan ama çalışsa yapacak, zeki öğrenciler vardır ya işte ben onlardanım. Kariyerim adına yaptığım şey o zamana kadar yazın gönüllü stajyerlikler yapmak oldu. Çok aman aman bilgiler öğrendiğimi söyleyemem ama o iş ortamını görmek, yapılan işleri görmek, kendi mesleğiniz adına ufakta olsa bir şeylerin farkına varmak sizi diğer öğrencilerden bir adım öne götürecektir. Bir aylık bile olsa her sene staj yapmaya çalışın ve staj yerinizi mutlaka araştırın. Özellikle çay servisi bol yapacağınız yerlerden kaçının 🙂

Her mesleğin alanı farklıdır ama genel olarak tabir edilmesi gerekirse ilk maddemiz: Gönüllü Stajyerlik yapın.

plan ile ilgili görsel sonucu

”Ee? Peki staj yaptım ama bu yeterli değil” diyorsanız, zaten yeterli değil. Bunu söyledim diye sadece buna odaklanıp dersleri salmak yanlış olur. Bir plan oluşturun. Sosyal hayatınız dışında ne gibi faaliyetler yapsam bana katkısı olur diye düşünün. Kendini bilen tanıyan yine en iyi sensin. O yüzden hangi faaliyetlere odaklanırsan mutlu olursun onu düşün.

 O zaman ikinci maddemiz: Okul Süreci Boyunca Hangi Faaliyetleri Yaparsam Bana Geri Dönüşü Olur? Plan yapın.

öğrenci toplulukları faaliyet ile ilgili görsel sonucu

”Aklımda bir sürü plan var ama hangisini seçeceğim? Kafam allak bullak” derseniz, öncelikli olarak sakin olun. Alın kağıdı kalemi elinize, size yakın olan,olmayan maddeleri yazın ve tek tek eleyin. Mesela,bana okulun bölüm klüplerine katılın çok faydalıdır denildi ancak,kendime yakın görmediğim için elemiştim. Faydalı mı? Evet. Ama ben daha farklı alanlara yöneldim. Örneğin seminerlere katıldım,uzaktan sertifikalı eğitimler aldım. Alternatif planları kendinize göre belirleyin.

Üçüncü maddemiz: Okulun ilgili bölümleriyle ilgili öğrenci  faaliyet klüplerine kayıt olabilirsiniz. (Ben yapmamış olsam da aklınızda bulunsun 🙂 )

yabancı dil ile ilgili görsel sonucu

Yabancı dile gelince sonuçta akıcı bir şekilde konuşmak zorunda değilsiniz. Kendiniz evde çalışabilir ya da kursa gidebilirsiniz. Ama bir yerlerden başlamanız gerekir. Ben kursa gitmeyi tercih ettim. Çünkü bir yere bağlı kaldığımda daha çok odaklanabiliyorum. İlk önce İngilizce temelinizi sağlamlaştırmanız gerekiyor. Bunun nedenini açıklamama gerek yok sanırım. Sonra dan ikinci bir dil öğrenebilirsiniz.”İkinci dil öğrenmem gerekiyor mu?” derseniz diğerlerinden bir farkınız olsun istiyorsanız öğrenmeniz gerekiyor. CV incelemelerinde, mülakatlarda buna dikkat edildiğini belirtmek isterim. Bazı şirketler ingilizce mülakat yapabiliyor. Ve ikinci dili de öğrenme hevesiniz ile okuduğunuz bölümü göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Örneğin mühendislerin İngilizce ve ikinci bir olarak Almanca  yada Japonca seçmeleri bir artı değer katacaktır.

 O zaman Dördüncü maddemiz: Yabancı dilinizi geliştirin. 

sosyal medya iş ile ilgili görsel sonucu

Sosyal medyanın varlığını hiçe saymak yanlış olur. Linkedin profosyonel ağ ile insanlar birbiriyle kolayca iletişime geçebiliyor. Stajyer ilanları, eleman ilanları yada iş aradıklarına dair paylaşımlar yaparak takipçilerine bildirebiliyor. Ben bir çok kişiye ulaştım ve faydasını hala görmekteyim. Şimdi gönüllü cv danışmanlığı için haber beklemekteyim. Bu benim ilerideki kariyerim için iyi bir adım. Bu adımları sizde keşfedin.

O zaman Beşinci maddemiz: Sağlam bir Linkedin profili oluşturmak ve Gönüllü projelerde yer almak.

BONUS: Unutmayın ki mezun olduğunuz da gerçek dünyayı göreceksiniz. Firmalar yeni mezun almak yerine tecrübeli kişilere yönelebilir. Bu sizi korkutsun ancak sizi esir almasın. Ona göre donanımlı bir şekil de mezun olmalısınız ki firmalar sizi tercih edebilsin. CV si bomboş bir mezunu kim ne yapsın?Buna göre hareket edin ve seçilenler arasına girin.Var olan imkanlarınızı zorlayın asla imkansız olduğunu kanısına varmayın,savaşın.  🙂

Soru veya görüşleriniz için mervegulluu@gmail.com adresinden bana  ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

 

Paylaş.

About Author

Sakarya Üniversitesinde İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü bitirdim. Bir Adanalı olarak birazcık hayattan, birazcık koşuşturmalarımızdan, düşünsel ve sevgisel bütünün derinliğinden yani delilikten; yeri geldi mi çoğunun size faydalı olacağına inandığım yazılar yayınlayacağım. Hatamız olursa affola. Bir mail kadar uzağındayım.

Leave A Reply