‘Kürk Mantolu Madonna’ Film Oluyor

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hepimizin adını birçok kez duyduğumuz, okuya okuya doyamadığımız, Türk edebiyatının güzide eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna beyaz perdeye yansıtılacak. Milliyet Gazetesinin yazarlarından Sina Koloğlu Ay Yapım’ın patronu Kerem Çatay’ın World Screen’e verdiği söyleşiyi aktardı. Kerem Çatay, ünlü Türk romanı Kürk Mantolu Madonna’yı çekmeye başlayacaklarını ve romanın ABD’de de en çok satanlar listesinde olduğunu belirtti. Koloğlu aynı zamanda filmi Fatih Akın’ın Almanya’da iki dilde çekeceğini de yazdı. Film çekimlerine yazın sonunda başlanacağı belirtiliyor. 

Romanın önemli karakterlerinden biri olan Maria Puder karakteri için şu ana kadar kulislere Beren Saat ve Marion Cotillard’ın isimleri yansımıştı. Aslına bakarsanız film ABD’li yapımcı Harvey Weinstein’le anlaşılmış ancak Weinstein’in adının taciz skandalına karışmasının ardından proje ertelenmişti.

Romanı da fazla spoiler vermeden şöyle özetleyeyim. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Berlin’e giden Raif Efendi’nin içe kapanık yaşamında Maria Puder adlı Yahudi bir kadına duyduğu aşkı anlatan roman, karakterlerin iç dünyalarını ve birbiriyle ilişkilerini konu ediyor.

Çok güzel bir film ortaya çıkacağından hiç şüphem yok. Merakla bekliyorum ben de sizler gibi. Bu arada çok da hoş bir şarkıyı sizlerle paylaşmak isterim hazır Kürk Mantolu Madonna’nın sözü geçmişken.

İsterseniz Türk Edebiyatından beyaz perdeye aktarılmış birkaç filme daha bakalım, biraz nostalji fena olmaz.

Yılanların Öcü

 
Fakir Baykurt’un 1954 yılında yazdığı, köy hayatını anlatan ilk romanı. Film afişindeki isimlere bakınca benim yazdığım her kelimenin yetersiz olacağını biliyorum.

Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş Dergisi’nde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir. Daha sonra, 1970’li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Yalnız kitap ile film arasında ufak tefek farklılıklar vardır. En basitinden usta oyuncu Kemal Sunal’ın rol aldığı ‘İnek Şaban’ karakteri filmde gayet saf, tembel biri olarak gösterilse de romanın aslında hakikaten ‘İnek’tir. Ruhları şad olsun.

Zübük

Ah Aziz Nesin ahh!

Anayurt Oteli

Film Yusuf Atılgan’ın aynı adlı eserine dayanılarak Ömer Kavur tarafından senaryolaştırılmıştır.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Peyami Safa’nın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

Kerem Çatay’ın söyleşisi için;

Ay Yapim’s Kerem Çatay

 

Paylaş.

About Author

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisiyim. Yani yaprak döker bir yanım,bir yanım bahar bahçe. Hayata bakış açım gülerken düşünmek:) KafaKampüs'e de bu yüzden katıldım zaten. Sizler için de elimden geleni yapacağım. Kısacası elimden gelen yüreğimdir.

Leave A Reply