Kimdi Bu Sting?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Leon’u bekledin gelmedi mi ? Sevgilin seni terk mi etti? Üzülme canım artık yenilenmenin vakti geldi.

Rock müziğinin efsane ismi Sting’i bir de benden okuyun istedim.

2 Ekim 1951 tarihinde Wallsend, İngiltere‘de sütçü bir baba ile kuaför bir annenin çocuğu ve 4 kardeşin en büyüğü olarak doğmuştur. Asıl adı Gordon Matthew Thomas Sumner’dır. Annesi Audrey Cowell, babası Ernest Matthew Sumner’dır.

 Rock efsanesi, piyano, gitar, bateri ve saksafon gibi birçok müzik enstrümanını çalabiliyor. Müzik kariyerine 1970’li yıllarda The Police isimli grupta solist, besteci ve bas gitarist olarak giriş yaptı. Kuaförlüğün yanı sıra aldığı klasik piyano eğitimi ile Sting’in müzikal kariyerinde önemli isimlerden biri olan annesi aynı zamanda onun ilk öğretmeni. Müziğe ilgisini fark eden annesinden aldığı klasik piyano eğitimi sayesinde kazandığı müzik bursuyla aynı alanda eğitimine okulda devam etti. Ama gözü hep gitardaydı.  Piyano eğitiminin üretkenliğinde ve yarattığı müzikal çeşitlilikteki etkisi de yadsınamaz. The Police’e solist olmadan önce bir süre İngilizce ve futbol öğretmenliği de yapan şarkıcının iki de fahri doktorluk unvanı var.

Eğitimini tamamladıktan sonra Londra yollarına düşen Sting, burada tanıştığı baterist Stewart Copleand ve gitarist Andy Summers ile birlikte ünlü The Police grubunu kurdu. 1977 yılında kurdukları The Police’i 1983 yılına kadar sürdüren grup yaptıkları birçok parçayla müzik listelerini altüst etti. Keskin duruşları ve şarkılarının içerdiği sözler nedeniyle dönem dönem BBC tarafından çalınması yasaklanan parçalara imza attılar. Tüm bu süreçte The Police grubunun gördüğü ilgiye rağmen Sting’in solo kariyerinde aldığı başarılar bu yıllardaki popülaritesiyle dahi ölçülemez. Grup müziğinden solo albümlere geçen birçok müzisyenin eski başarısını yakalayamadığı müzik piyasasında Sting adeta yeniden doğdu.

1983 yılında The Police’le yollarını ayırdıktan sonra engellenemez bir yükselişe geçen Sting, daha sonra yaptığı albümlerle müzik listelerinde her zaman istikrarlı bir duruş sergiledi ve ciddi bir hayran kitlesi edindi. 1983 yılında dağılan grup The Police’le “Roxanne”, “Every Breath You Take”, “King of Pain” ve “Every Little Thing She Does Is Magic” gibi İngiltere ve Amerika’da hit olmuş birçok şarkıyı hafızalara kazıdı. Bu başarılar gruba beş Grammy Ödülü getirdi. The Police Grubu’ndan ayrılan ve müzik kariyerine tek başına devam eden Sting, 1985’deki Dream of the Blue Turtles adlı solo albümüyle adeta yeniden doğdu.

Yardımsever yönüyle de dikkat çeken şarkıcı, birçok vakıf, dernek ve yardım kuruluşu için de sahne aldı. Sting, yağmur ormanlarının korunması için verdiği mücadeleyle çevre örgütlenmesinde haklı bir ün sahibi oldu. Karısı Teudie Styler ile 1989’da Yağmur Ormanları Vakfı’nı kuran yıldız, yağmur ormanlarını ve yerlilerini korumak adına birçok konser düzenledi. Bugün Sting’in kurduğu vakıf 18 ülkede çalışmalarını devam ettiriyor.

Stinghomepage

Kaynak:Sting Biyografi

 

Paylaş.

Leave A Reply