Üniversitede Arkadaş Edinmenin 5 Yolu

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevgili Okuyucularımız,

Arkadaşlık çok önemli bir duygudur. Çoğu insan kalabalıklar içinde yalnız hisseder kendini. Üniversitenin ilk yılı bocalar. İlk günden  arkadaş edinemeyebilirsiniz. Çünkü ekmek bile çiğnenmeden yutulmuyor. Gülcan’ın gözüyle arkadaş edinmenin 5 yolunu sıralıyorum. Eğer muhabbetiniz iyi ve uyumunuz iyi olursa; arkadaşlığınız üniversite hayatınız boyunca devam eder hatta mezun olsanız bile bu arkadaşlığınız dostluğa bile dönüşebilir.

1.SEZEN AKSU-GÜLÜMSE

Şarkıdaki gibi şehre film gelmesini bekleme! İletişim uzmanları bile diyor. Karşılaştığınız bir insanı tanımıyorsanız; ona  önce gülümseyin! Selam verin! Ben arkadaşımla ilk karşılaştığımda ona gülümsedim o  da bana gülümsedi, arkadaş olduk. Beraber gülüp beraber ağladık…

2.KALBEN-SAKİN  OL

Kendinle savaşma! Sakin ol, yalnız kalmazsın! Sadece acele etme, bekle…Orta sıradaki amfileri tercih edersen iyi olur. Arkalara oturursan, gıybet edersin. Önlere oturursan; inek öğrenci derler sana. İkinci sıralar idealdir. Sağa sola bakarken yanın hiç boş kalmaz. Çünkü insan kendine yakalanır, insan kendinden yaralanır. Herkes ambalajına aldanır da içini bilmez.

3. OĞUZHAN UĞUR – TERBİYESİZİM

Kendini olduğun gibi kabul ettir. Gerekiyorsa trip at! Böyle dedim diye de çok da abartma tabii. Biliyorum zor bu işler. Ama benim bir tarzım var. Yaşama bir bakışım var. Sende  de öyle bir karakter olsun ki, yanında olmuyorlarsa onların kaybı olsun. Sağlam dur, eğilip bükülme! İyi insan ol! Özgün olmaya çalışma! Kendin olursan zaten özgün oluyorsun canım! Espri yapmaya çalışma. Zorla gülünmüyor. İçten gül ve samimi ol! Birine değer veriyorsan belli et! Bazen içe kapanık dediğin biri öyle bir laf söyler ki yerlere yatarsın gülmekten…Kimseye kapılarını kapatma!

4.MÜSLÜM GÜRSES-AFFET

Affedilebilecek hataları kategorilere ayır. Ama yalanı, ihaneti, yalnızlığı affetme! Kalbini yokla. Kırılma noktasında bir kaynama olmazsa daha çok canın yanar. Bazen de kemik yanlış yerden kaynar. Affedemezsin. Kalbini kırdığın birinden özür dilemek için sadece zamanın geçmesini beklersin.

5. TARKAN-HADİ BAKALIM

Birine fırsat ver! Rekabeti sev ama coşma! Anladığın bir bilim dalı, sanat dalı olsun. Bir gün elinde biri telefonuyla yanına geldiğinde; şunu yapamadım dediğinde, bakmamazlık etme! Şöyle bir bak. Senin yapabileceğin bir iş olabilir. Yapamazsan da öneri sunarsın. Üniversitede  iyi not tutmak, çalışkan olmak da yeterli olmuyor arkadaş edinmek için. Çünkü Dünya fani, ölüm ani. İyi dost her yerde bulunmuyor. Aklınızın bir köşesinde dursun.  HADİ BAKALIM! KOLAY GELSİN. 🙂

Paylaş.

Leave A Reply