İşte Koç Üniversitesi KAMP’20 Etkinliğinden Sizin İçin Derlediklerimiz!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’nin ilk pazarlama kulübü olan Koç Üniversitesi Pazarlama Kulübü; kariyer, gelişim ve network zirvesi olan KAMP etkinliğini bu yıl Peak ana sponsorluğuyla 7,8,9 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdi. Market lideri markalar, girişimcilik ve pazarlama ile ilgili tecrübe ve tavsiyelerini Türkiye’nin dört bir yanından gelen 300’ü aşkın katılımcı ile paylaştı. Seminerlerin yanı sıra vaka analiz yarışmaları, iş prova mülakatları, atölyeler, mini seminerler ve festival tanıda bir fuaye alanı ile dopdolu bir üç gün geçirildi!

Farklı bölüm ve üniversitelerden benzer ilgi alanlarına sahip öğrenciler, yılın ilk karı ve Koç Üniversitesi’nin muhteşem kampüsünün bir araya gelmesiyle KAMP’20 tüm katılımcılar için unutulmaz bir tecrübe oldu. İşte sizin için KAMP’20den derlediğimiz tavsiyelerden bazıları:

COCA COLA İÇECEK

Doruk Kavraz, başarı için trendlerin kaçınılmazlığından bahsetti. Kavraz’a göre trendleri fark etmekten ziyade önemli olan trendleri yakalayacak aksiyonlar almak. Peki, ne mi bu trendler? Yeni perakende namı diğer online satışlar; retroya dönüş; sağlıklı, çevre dostu, sürdürülebilir ürünler; evde geçirilen zamanın kalitesinin artması ve tüketicinin ürüne ulaşmak için evden çıkmak yerine tercih ettiği eve servisler.

Coca Cola İçecek’te staj hayalin mi var? İşte senin için birkaç seçenek:

  • 3.sınıf öğrencilerinin okul bitene kadar markayı tanıyabilmesini ve böylece okul bitince firmada çalışmaya hazır hale gelebilmelerini hedefleyen staj programı için Ağustos’ta başlayan Next Talent Mülakat Programı‘nı kaçırma.
  • İlanlarına bu hafta çıkılan yaz stajına da kısa dönem (Haziran-Temmuz) ya da uzun dönem (Haziran-Ağustos) staj programlarına da bir göz at deriz.

ANBEAN

Sanal kariyer platformu olan Anbean’ın kurucusu Kadir Aydın konuşmasındaki en çarpıcı noktalardan biri kendisine verilen “Çok iyi bir fikrin varsa bekleme. Eğer çok iyi bir fikirse sen beklerken yapılır, yapılmazsa zaten iyi değildir.” tavsiyesiydi.

Aydın’a göre başarının sırrı o hep duyduğumuz “verimli çalışmak” klişesinde değil, çok çalışmakta. Verimli çalışabilmek için öncelikle çok çalışıp en verimli olanın ne olduğunu anlamanın gerektiğini söyleyen Aydın, çok çalışmanın da her zaman başarıyı garanti etmediğinin de altını çizdi.

Aydın, kurumsal hayat ve girişimcilik arasındaki farkları şu şekilde ortaya koydu: “Kurumsal, daha güvenli, sınırları belli bir alan. Girişimciysen yalnızsın, motivasyonun düştüğü anlarda kendini yukarı çekmek için ekstra çaba sarf etmen gerekiyor. Zaman özgürlüğün var ama mesai kavramı diye bir şey yok, her an işle yaşıyorsun.”

Aydın gençlere “Kendinle baş başa kal, kendine karşı dürüst ol, ne gibi sorunlar yaşadığını, nasıl başa çıktığını düşün, kendini sürekli psikolojik olarak yokla, kendini motive edebilmeyi başar.” tavsiyesinde bulundu.

Başarılı bir kariyer için anahtar olan network üzerinde duran Aydın “Networking’i birinden çıkar sağlamak için kurulan çıkarcı ilişkiler kurmak gibi anlamamak gerekiyor. Önemli olan doğru kişilere, iyi düşünülmüş doğru soruları sormak ve geri bildirim almak.” İfadelerini kullandı.

3M

Tabii ki iyi bir kariyer hayalimizi kurmaya stajdan başlıyoruz, kaçış yok: “Kötü geçmiş, boşa yapılan bir staj yoktur. Staj yapmanın bir amacı da neyin size göre olmadığını anlamaktır, zaman kaybı gibi düşünmeyin.”

Hepimizin korkulu rüyası iş mülakatları için harika bir ipucu kaptık: “Storytelling yöntemini kullanın, kendi hikâyenizi bulun. İnişi çıkışı olan, dinleyen kişinin ‘bu da neler yapmış be’ diyeceği inişli çıkışlı bir hikâye anlatın. Bu hikâyede kullanabileceğiniz iş tecrübeniz yoksa başka malzemeler bulmanız lazım; spor, hobi, organizasyon ve dramatik olaylar gibi.”

Hayallerinizin mesleğini nasıl mı anlarsınız? “Bir başarı resmi çizmek lazım. Neyi başarı olarak gördüğünüze, nerde mutlu olduğunuza bakmak lazım.”

ACUN MEDYA

Alanında zirvede olan bir ismin verdiği tavsiyeleri paylaşmamak mı? Bunu Kafa Kampüs takipçilerine yapamazdık. İşte Acun Ilıcalı’dan hayat tavsiyeleri:

Acun Ilıcalı’nın konuşmasında öne çıkan tek bir nokta var: iyi insan ilişkileri. “İnsana yatırım yapın, insanlarla iyi ilişki kurun. Hayatta alıcı ve verici insanlar vardır, vericiler sizi mutlu ederken alıcı insanlar sizi yorar. Doğru dost seçin, bir kişi birilerine kazık attıysa size de kesin atar. Hayatımın kırılma noktalarında hep insan ilişkileri, insana yaptığım yatırımlar var; birilerini ikna etme becerilerim, ilişki kurmaya verdiğim önem ve kimseyi hayal kırıklığına uğratmamaya çalışmam. Saygıyı koruduğun yerde sevginin randımanını alırsın

Sürekli kendinizi değerlendirin: “ Etrafındakilere karşı kendini soyutla, dışarıya davranışına bak ve ‘iyi bir insan mıyım?’ diye sor. Bir insanı ne kadar sevdiğinin parametresi ‘onun için ne yaparım, neyi feda ederi’ sorusu olmalı.”

Hedefinizi iyi belirleyin: “Hiçbir kararınızı maddi sebepler için almayın; Para için çalışma başarıyı kovalarsan para peşinden gelir. Paraya odaklanırsan risk almaktan korkar ve ileri gidemezsin. Mutluluğu kendi yaşadığınız şartlar içinde yaratın, yukarıda mutlu olmayı beklemeyin. Parasızlık mutsuzluk getirir ama paranın mutluluğu getirmesi garanti değil. İkisi birbirinin parametresi değil, para üzerinden doyum sağlayamazsın”

 

Kafa Kampüs olarak basın ekibi olarak biz etkinlikten büyük keyif aldık, şimdiden KAMP’21i sabırsızlıkla bekliyoruz. Siz de KAMP’tan haberdar olmak istiyorsanız bizi ve @ku_kamp instagram hesabını takipte kalın!

Paylaş.

About Author

Leave A Reply