İktisat Öğrencilerine Yöneltilen 5 Soru

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1- İktisat nedir?

İktisat, Osmanlıca bir kelimedir .Günümüz Türkçe’sinde ise ekonomi demektir. İktisat bölümü yerine ekonomi bölümü demek yanlış olmaz.

2- İktisat bölümü kaç yıllık?

İktisat Türkiye’deki tüm üniversitelerde 4 yıllıktır. Yalnızca yabancı dil ile alınan eğitimlerde bu 4 yıla ek olarak bir yıl hazırlık eğitimi vardır.

3- İktisat bölümü mezunları ne iş yapar?

İktisat bölümünden mezun olan öğrenciler, diğer bölümlerden mezun olan öğrencilere göre çok daha şanslılardır. Meslek yelpazesi oldukça geniştir. Bir iktisat mezunu SPK, BDDK, TCMB gibi devlet kurumlarında tüm pozisyonlarda çalışabilir. Devlet kurumunda çalışmak istemezse özel bankalarda tüm pozisyonlarda çalışabilir. Bankalarda çalışmak istemezse; özel sektörde insan kaynakları, pazarlama, stratejik planlama, mali işler, finans gibi departmanlarda çalışabilir.

4- İktisat bölümü öğrencileri hangi dersleri alır?

İktisat bölümünde makro iktisat, mikro iktisat, işletme, istatistik, çalışma ekonomisi, ekonometri, kamu maliyesi, para politikası, maliye politikası gibi dersler alınır. Kapsamlı bir ekonomi eğitimi verilir.

5- İktisat mezunları kolay iş bulabilir mi?

Bu soruya “evet” ya da “hayır” demek yanlış olur. İktisat bölümü en çok mezun veren bölümlerden biridir. Dolayısıyla rekabet çok fazladır. Eğer Türkiye’nin iyi üniversitelerinden birinde okumuyorsanız ya da kendinizi geliştirememişseniz iş bulmanız oldukça zor olacaktır.

 

Paylaş.

About Author

Ben Şeyma, biraz deli dolu, biraz girişimci, dolu dolu iktisatçı. Evet yanlış okumadın, belki de tanıdığın bölümünden memnun ve mutlu olan tek iktisatçı olabilirim. İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda bölüm temsilcisiyim. Öğrencilik yıllarımı verimli geçirmek için elimden geleni yapıyorum.

Leave A Reply