Harbi Tavsiyeler Listesi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu serimde üniversite hayatımda yaşadığım tecrübeleri ele alan bir seri hazırladım. Yeri geldiğinde güleceğiz, yeri geldiğinde ağlayacağız. Siz değerli okuyucularımıza bu kutsal hizmeti sunmaktan dolayı övünç duyuyorum.

1.CEM KARACA-BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYOZ KIYAMETE

Abisinin kelimesinde kullanılan”+nin” ekini ilgi eki diye öğretirler. Ancak sevgi ekidir. Biz sevdiklerimize ‘Abisinin’, ‘Ablasının’ deriz. Nitekim Karabük’te biri sana böyle sesleniyorsa zarar gelmez. Pahalıdır evet! Ben de Karabük’te yaşıyorum. Yavaş yavaş yurtlar, evler yapıldıkça ucuzluyor kiralar. Pek zararımız yoktur kimseye ne de olsa KBU’lü olanı KBU’lü anlar. Fazla sosyal hayatın olsun istersen cereyan çarpar. Ancak huzur istersen bulursun. Sonra Cem Karaca söyler bize: ”Bindik bir alamete gidiyoz kıyamete!”

Üniversitenin ilk günü bir mahşer yeridir. Sağa sola bakınır, durursun. Kimseyi tanımazsın. Bir üst sınıflar,  senin ”çaylak” olduğunu anlar . Hele ki KBU’yü kazanıp geldiysen; Anadolu evladısın. Yurtlar peşinden koşar ve çağırır : ”Gel Abisinin!”

2.İLHAN İREM-KONUŞAMIYORUM  

ilk günlerde konuşamazsın. Sözcükler boğazına düğümlenir. Ek yerleştirmeden gelenleri kucaklarsın. Arkadaşın yoksa edinmeye çalışırsın. İlk yıl buldun buldun yoksa bir daha bulamazsın! Ya çok geç kalırsın  ya da mezuniyete yakalanırsın.

Sınıf mevcudu güz dönemi  80 ‘i bulur. Bahar döneminde yaprak dökümü yaşanır. Bir bakmışsın seninle başlayan arkadaşların yatay geçiş yapıp gitmiş ya da  alttan dersleri kalmıştır. Sen ki;   Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.  Bu amfilerde, bu kütüphanede, bu sosyal yaşam merkezinde neler görmüş  neler yaşamışsın. Kankanı sıkı tut, herkese güven olmaz! Ne çıkar dünyaları döner üniversitede. Dönerciyle ahbap olursun. Çayır çimen gezerim dersin ama bütünlemeye girersin!

3. EZGİNİN GÜNLÜĞÜ- BEKLİYORUM

Hayatının üçte ikisini fotokopi kuyruğunda geçirirsin. ”Oya işleseydim şimdiye bittiydi.” dersin. Bir türlü o fotokopici sırasında sana sıra gelmez.  İlk hafta çok zorlanırsın. Blok dersleri beynine yüklerler. Sonra bünyen alışır.  Hoş bir gülümsemeyle bol kahveli günlere uyanırsın. Bir bakmışsın gelmiş vizeler !

Edebiyat Fakültesi okuyorsan dersi kırmayı unut! Dizlerini kır, dersine çalış. Not bulman çok zor… Hazine bulmak gibi üniversite de not bulmak… Bu yüzden notunu kendin tut, kendin çalış! Her isteyene verirsen nazar değer MAZALLAH! Verecek olursan sana şöyle derler : ” Bak ben sabahın tee bilmem kaçında geldim, o niye gelmiyor?”  Üst sınıflarla iyi geçin, alt sınıflarla aranı iyi tut! Yüz göz ol demiyorum . Dünya’nın işi belli olmaz. Ortak aldığın dersler olur. Hiç alttan almam dediğin derslerin olur. Olamaz mı ? Olabilir…

4.MULTİTAP- BEN ANLARIM

Her şeyden anla!Sosyalleşmenin yolu her şeyden anlamaktır. Teknolojiden anla,Sanattan anla, Edebiyat’tan anla, Tarihten anla! Google Drive, E-Mail, Cam Scanner Free ‘yi kullanmasını bil! Cam Scanner Free ücretsiz bir tarayıcı uygulamasıdır. Notların fotoğrafını çekiyorsun. Taradıktan sonra istediğin formata dönüştürüyorsun. İstersen WhatsApp’la, istersen de  maille   pdf ya da jpg olarak birine gönderebiliyorsun.

Sosyal kulüpler her okulda fayda sağlamıyor. O konuda bir şey demiyorum. Ancak orta sıralara oturursan çok güzel sosyalleşiyorsun onu söyleyebilirim.Özel günleri unutma! Bulunduğun ilin kuruluş tarihini, yerel televizyonlarını, okulunun içindeki simitçi sarayını iyi belle! Seni de birileri çağırırsa çay içmeye, kahve içmeye ilk haftalar kırma onları git! Sonra ki haftalarda beğenmiyorsan tüyersin! Hesabı kitlemiyorlarsa şanslısın.

5. ATHENA- KENDİ YOLUMDA

Kararlarını kendin ver! Sen bir bireysin!Birine yaranmak, birinin hoşuna gitmek için sevimli görünme! Çünkü onlardan üniversite de çok var. Adam ol, efendi ol!

Sinsi olma, sinsirellalar pek sevilmez. Adın her an ‘ajan’ olabilir. Hele ki hocalarla içli dışlı olursan vay haline! Ne dedikodular döner, ne gıybetler edilir arkandan. Gelen tepkilere aldırış etme. Bu senin yolun elinden geleni yap! Bir gün bitecek okulun.

Okulu uzatmek benim de hayalim değildi. Ama ne yapalım? Vardır bir hayır… Bu hayat değildir ya hep bayır ? Bu arada Pedagojik Formasyon eğitimimi tamamladım. Hayırlı olsun mesajlarınızı beklerim. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. Yaşıtlarım içinse nice güzel günler geçirmelerini temenni ederim.

Sağlıcakla kalın, hoşça kalın!

iletişim Bilgilerim:

Gülcan KORKMAZ-KBÜ Türk Dili ve Edebiyatı

E-Posta: glcnkrkmz834@hotmail.com

İnstagram:

gulcankorkmazweb

 

Paylaş.

Leave A Reply