Geçmişten Günümüze Call of Duty

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Neredeyse her sene kasım ayında raflarda yerini tutan ve yok satan fps türünün en iddialı oyunlarından birisi Call Of Duty nasıl bu kadar gelişti ve dünya çapında tanınan bir oyun haline geldi?

Aslında ilk Call Of Duty oyununun çıkarılma süreci çok zorlu olmuştu. Medal of Honor: Allied Assault  yapımcıları EA ile anlaşamayıp kendi oyun stüdyolarını kurmaya karar verdiler.

İnfinity Ward ismiyle kurulan stüdyo, hemen kolları sıvayıp Call Of Duty serisini çıkardı ve serinin dünya çapında büyük ses getirmesiyle beraber Activision’un dikkatini çekmeyi başardı ve oyun yayın aşamasındayken Infinity Ward ile anlaşmaya varıp Call Of Duty’nin isim haklarını satın aldı.

1-Call Of Duty

29 Ekim 2003 tarihiyle raflara giren Call Of Duty zamanının oyun konsollarında rahatlıkla oynandığı için çok hızlı bir şekilde yayılmış ve ün kazanmıştı.

 

2-Call Of Duty:Big Red One      

İlk oyundan sonra satış rakamlarının yüksek olması nedeniyle seriye devam kararı alan Activision, 2. Oyunu 1 Kasım 2005 tarihinde çıkardı. PC oyun platformunda beklentileri karşılayamayan Big Red One, diğer platformlarda başarısını sürdürdü ve satış rakamları yüksekti.

 

3-Call Of Duty 3

İkinci Dünya Savaşı’nın işlendiği en başarılı oyunlardan birisi olma ünvanına sahip olan bu oyun zamanının satış rekorlarını kırmıştır. Zamanın yeni oyun konsolları PlayStation 3 ve Xbox360  için çıkan ilk fps oyunu olma özelliğini taşımaktadır. Fakat PC platformunda yayınlanmadı.

 

4-Call of Duty:Modern Warfare

Call Of Duty oyun serisinin dönüm noktası kabul edilen oyun, modern savaş temasında yaptığı ilk oyundur Activision’un. Dünya kamuoyunda yapılan anketlerde yılın en iyi oyunu seçilmişti. Ve hala serinin en sevilen oyunu olarak yerini korumaktadır. 5 Kasım 2007 tarihinde piyasaya sürüldü.

 

5-Call of Duty: World at War

11 Kasım 2009 tarihinde kamuoyunu şaşkına çeviren bir hamle yaparak geçmişe dönen Activision, modern savaş serisine ara vererek II.Dünya Savaşı konulu oyununu yayınladı. Yalnız atmosferi pek iyi yansıtamadığı düşünülerek oyuncular tarafından beğenilmeyen World at War, buna rağmen satış rekorları kırdı.

 

6-Call of Duty: Modern Warfare 2     

World at War ile II.Dünya Savaşı sayfasını kapatan Call of Duty, modern savaş serisini sürdürme kararı aldı ve Modern Warfare 2 yi çıkardı.

Multiplayer moduyla dikkatleri üzerine çeken oyun, tüm zamanların en çok satan fps oyunu haline geldi. Bu oyunla beraber Activision uzun süre geçmiş zaman savaşlarını konu almama kararı aldı.

 

7-Call of Duty: Black Ops

2010 yılının kasım ayında soğuk savaş dönemi olarak adlandırılan 1960’lı yılları konu alan oyunu çıkarma kararı alan Activision, oyunu çıkardıktan sonra satış rakamlarından dolayı oldukça memnun kaldı.

 

8-Call of Duty: Modern Warfare 3            

Call of Duty’nin en sevilen serisinin ne yazık ki sonuna gelinmişti. Tüm oyun severlerin kalbinde ayrı bir yere sahip olan Modern Warfare serisi 3. Oyunuyla oyun severlere veda etti. Hüzünlü sonuyla akıllara kazınan serinin 3. Oyunu yılın en çok satılan oyunu haline geldi.

 

9-Call of Duty: Black Ops 2       

Modern Warfare serisinin bitmesiyle oyun piyasasında düşüş yaşamak istemeyen Activision, Black Ops serisini devam ettirme kararı aldı ve serinin 2. Oyununu çıkardı. Yakın gelecek olan 2025 tarihinde geçen oyunla ilk oyunun tek ortak noktası soğuk savaş dönemini anlatması olmuştur. Amerika ile Çin arasında yaşanabilecek soğuk savaş dönemini hayali olarak konu almıştır.

 

10-Call of Duty: Ghost          

5 Kasım 2013 tarihinde piyasaya sürülen oyun Amerika’nın dış güçler tarafından işgalini anlatmış ve oyun severleri büyük hayal kırıklığına uğratmıştır.

 

11-Call of Duty: Advanced Warfare                 

Activision, Modern Warfare serisinden sonra satışlarda yaşanan düşüş nedeniyle ilginç ve dikkat çekici bir konu bulmak zorundaydı. Ve sonunda 2050 yılında geçen konusuyla dikkatleri çeken yeni oyununu ortaya sürdü. 4 Kasım 2014 tarihinde piyasaya sürülen Advanced Warfare, en maliyetli oyun olarak tarihe geçmiştir.

 

12-Call of Duty: Black Ops 3 

Uzak gelecekte geçtiği için oyun severlerin ağır eleştirilerine maruz kalan Black Ops 3, rağbet görmeyerek seri içinde başarısız bir grafik çizmiştir.

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply