Deliler Kahvesi Mi?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deliler Kahvehanesi mi olurmuş? Demeyin, öyle bir olmuş kiiii…

İstanbul Balat’taki bu kahvehaneye sadece kahvehane denilemez. Burada okey ya da tavla atıp zaman geçirmiyorsunuz. Ayırıcı özelliği; kapısının abdallara, aşıklara, delilere açık olup , çalışanların gönüllü olması.

Kahvehanenin tam adı ; Derviş Baba deliler, abdallar, meczuplar, aşıklar kahvehanesi. . Kahvehanenin amacı akıl sağlığı yerinde olmadığı için dışlanan insanları topluma kazandırmak. Kahvehanenin kurucusu Ali Denizci , kahvehanedeki işleri yürütebilmek için esas işi olan mimarlığa ara vermiş. Kahvehane sadece delilere değil, yardıma ihtiyacı olan herkese yardım etmek için de var. Bugüne kadar 457 aile ve binlerce çocuğa maddi ve manevi destek olmuşlar ve oluyorlar. 2 katlı kahvehanenin üst katında okuma yazma dersleri, müzik dersleri, yabancı dil dersleri veriliyor. Bu sımsıcak kahvehanenin kuruluş hikayesinden bahsedelim.

Nereden geliyor bu Deliler Kahvesi?

Kurucusu Ali Denizci , varlıklı bir ailede dünyaya gelmiş bir mimar. Büyük ihalelere girip müteahhitliğe adım atarak para kazanmaya başladıkça, korkusu artmış. En büyük korkusu sokaklarda parasız yaşamak olmuş. Denizci bu korkusunu yenmek için bir tekne satın alıp orada yaşamaya başlamış. Dışarıda tanıştığı insanlarından hayatlarından etkilenip, o insanlarla dehlizlerde yaşamaya başlamış. Ancak asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Denizci siroz hastalığına yakalanıyor, çevresindeki insanlar ne kadar ısrar etse de tedaviyi reddediyor. Hastalığını öğrendikten sonra bir mezar satın alıyor ve orada hem içip hem yaşamaya başlıyor. Ona her zaman içki, yemek ve temiz çamaşır getirildiğini söylüyor; ‘Bana bunları kimin gönderdiğini biliyordum, ateist girdiğim mezardan sufi olarak çıktım.’ diyor Denizci. Bu olaydan sonra tedavi görüyor. Manevi açıdan iyi olduktan sonra Balat’a gelip ‘Yaşar abi’ dediği bir deliyle tanışıyor ve daha sonra on sekiz deliyle daha tanışıyor. Ve kahvehaneyi bu insanlarla kuruyor. Balat’taki yüzlerce yoksul aileye de gıda yardımında bulunmuşlar. Şimdi ise bu kahve de ücretsiz dersler veriliyor, 457 aileye sürekli yardımda bulunuluyor ve 150 öğrenciye burs veriyorlar.

 

Paylaş.

Leave A Reply