Buluş Emekli Askerden, Yazılım ODTÜ Profesörlerinden

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından askerlere dağıtılan ’takbul gözlüğü’ sayesinde şüpheliler ve suçlular artık gözden kaçamayacak.

Yazılım sistemi jandarma muharebe sınıfından emekli bir grup asker ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinden bazı profesörlerce geliştirilen gözlük sayesinde suç ve suç unsurlarının bertaraf edilmesinde önemli katkı sağlaması hedefleniyor.

Gözlüğü takan jandarma personeli sürücülerin ehliyetlerini, yolcuların kimliklerini ve araç plakalarını kontrol etti.

Görsel olarak gözlüğe yansıyan verilerin sim kartlı mobil ağ üzerinden İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık,

İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı (KİHBİ) veri tabanına ulaştırılıyor. Kişi hakkındaki arama veya yakalama kararlarını; kimlik kartı, ehliyet ve pasaport gibi kimlik bilgilerini gösteren, belge veya plaka sahte ya da başka bir araca aitse gözlüğü kullanan kişinin kırmızı renkli uyarı ekranı gördüğü, hangi konuda bu uyarının verildiğinin ekranda yazıyor.

Öte yandan kişinin yüzünü de algılayan sistem, kimlik ve plakada olduğu gibi gerekli durumda uyarı veriyor, herhangi bir sorun olmaması durumunda ekran yeşil renkli oluyor.

Kullanan güvenlik görevlisinin bilgisayar ekranı gibi bir ekranı görmesinin yanı sıra rahatlıkla dış mekanı da gördüğü ifade edilen gözlükle yapılan kontrollerde, görsel iletişimin yanı sıra sesli iletişimle de sorguların yapıalbileceğini ifade etti. Üzerinde kamera sistemi bulunan gözlüğün sadece uygulama noktalarında değil, seyyar olarak da farkı görev yerlerinde kullanılabilecek. Yüz tanıma sayesinde kalabalık ortamlarda şüpheli kişilerin tespitini de kolaylaştıracak.

Türkiye’de 20 adet olduğu belirtilen gözlüğü kullanacak görevlilere de Ankara’da özel kurs verildiği ifade edildi.

Güvercinlik yol kontrol noktasındaki uygulamada durdurulan sürücüler, gözlük sayesinde kısa sürede kontrollerin yapıldığını söyledi. Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerde Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılırken de önceki uygulamalarda olduğu gibi yolcuların kimlikleri toplanmadı. Jandarma görevlisi, bilgisayar veya başka bir cihaza gerek kalmadan kısa sürede gerekli kontrolleri gerçekleştirdi.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply