BİR GÜN DEĞERLENECEK BURALAR -JANJANLI ŞARKILAR

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Bu listede vitrinleri değil,gönülleri süsleyen janjanlı şarkıları listeledim. Öyle ki ff mi aldın , yaz okulu bulamayıp;  uzatmaları mı oynadın ?

Tak kulaklıkları , müzik kulağın gelişsin. Arkadaşlarına bu bilgileri bedava satabilirsin.Hayatın üniversite yollarında geçiyorsa , sende bizdensin.Türkiye’nin en janjanlı,en havalı bir müzikseveri olmaya adaysın!Kıymetini bil bu listeyi başka yerde  bulamazsın. İşte birbirinden güzel 7 tane janjanlı şarkı listesi. Haftanın günlerine cuk oturan, senin siparişin üzerine dikilmiş şarkılar. Erkeklerin gri hücrelerini açar,kızların beyaz hücrelerine ekleme yapar.
NOT:Kulaklıkla dinlenirse bir Onur ÜNLÜ filmi çıkar. Hadi ben kaçtım. Söz sizde  artık bu janjanlı listede.Tek ricam trafiğe kapalı alanlarda dinleyiniz. Vicdan azabından giderim yoksa 🙂


1.REHBER -RUH- (Atlatılamayan bir Pazartesi sendromunuz mu var ?, Niye hayat Pazartesi gününden başlıyor ?  Okuduğunuz üniversitede Pazartesi günleri uzaktan eğitim dersleriyle doldurulmuşsa veya o gün boşsa şanslısınız derim.  Buyrun efendim şarkınız burada!)

Bir pazartesi sabahı ta sabahın 8’ine ders mi konur be yönetim ? Bu gençlerin ömürleri “Ruh” gibi geçiyor. Turp günlerinden medet umuyorsan , adımdan bir harf attım görmedin beni güzelim  ! diyorsan , Cemal Süreyya’ya selam çakıp metroya,otobüse,vapura  yetişemiyorsan harikasın! Neyzen Tevfik şiirlerini besteleyen,2011’de piyasaya sürülmüş ve patlamamış bu şarkıyı dinliyorsan gerçekten eşsiz bir insansın. İşte  bu yazıdan sonra uçacağız. Biletleriniz kanat üstü olmasın!

2.HAZARD-DAMAT ( Salı  dinlenmesi tavsiye olunur. Öğleden sonra kuşağını takip edemiyorsan çok üzgünüm. Eğer arkadaşların seni Esra Erol’a yönlendiremiyorsa durumun çok da iç açıcı değil. Annen geçen komşunun kızı, oğlu… diye başlıyorsa lafa yandı gülüm keten helva.Şakaya gelme, hayat ve evlilik ciddi bir müesese. Ben nice annalar, babalar duydum . ”Üniversiteye git ama boş dönme!” Seninkiler ne derse  benimkiler  aynı işte .Önce iş,  sonra aş, sonra ya seyahat!Bu üçünü de bulamadıysan aç dinle bir Hazard. Kelin merhemi olsa kafasına sürmez mi hiç?

Kendisinin “punk rock” yani janjanlı rock diye adlandırdığı bir müzik türünü icra ediyor.Punk rock 1980’li yıllarda alternatif rock olarak çıktı ortaya. Bunu bil yeter ben müzik otoritesi değilim. Bu müzikte, bolca  akorlar basılır,asi ve marjinal bir yön çizilir. Herkes anlasın diye alternatif rock denilir. Dur canım Nirvana’yı açma ! Komşular rahatsız olur,  Hazard dinle. Sen de mi BRUTUS ? dediğimiz bir isim değil Hazard.  Yönetmenliğini Fırat Gürgen ‘in yaptığı klibi tutmadı, şarkısı da tutmadı. Çünkü bu şarkı Salı günlerinin şarkısıdır. Ama aynı yönetmenin çektiği  Mabel Matiz’in Gök Neredesi ? tuttu. İkisi de Mersinli müzisyen. Niye tutmuyor bunlar ? Bilmiyorsun bak bugün öğrendin 🙂 Stüdyoya giderken yaşanılan motosiklet kazaları,klibin çalınması şansızlık kotasını doldurdu. Bunu ben demiyorum Hazard diyor, şahsına münhasır Bir Kahvede Bir Şarkı’da. . O kadar da yürekten diyor yine tutmayacağını. Gerçek şu ki kendi kendini övmüyor bari ben öveyim diyorum. Noiseist   stüdyolarında kaydedilmiş.Eğer dikkatli biriyseniz ve Duman  seviyorsanız Mehmet Demirdelen’i, bilir ve   bunu da dinlersiniz. Değerlenecek buralar, her yer yeşillenecek.

3.ZERRİN ÖZER-HER ŞEY SENİNLE GÜZEL -(Sıcak bir Çarşamba, akşamı dondurma yemeye çıktın ama kankanla , ah yalnızlık  başa belasın. Tek tesellin dondurmalar kankandan… O kadar cimri olma canım!)

Çiğdem Talu. Kız sen nasıl yazdın bunları demezler mi sana ? Çiğdem Talu bir İngilizce Öğretmeniydi. Melih Kibar Kimya ‘dan yüksek lisans yapan bir genç. Çiğdem müziklerin kimden geldiğini bilmeden; iki üç günde söz  yazar gönderir. Ee tabi ! Merak eder Melih kim bu,kimdir bu ? Fakat eşinden boşanmış ,bir kızı olan Çiğdem kendisinden 12 yaş küçük birine aşık olamaz ama dost olur. Ne sevgili olurlar,ne aşık …. Melih beste yapar,Çiğdem yazar da yazar. Bir gün hastalanır Çiğdem ve Londra’ya gider gelir. Onun hastalanmasıyla Melih müziğe ara verir.Çiğdem ise ara ara karalar bir şeyler. Çiğdem’in vefatıyla Melih Kibar besteleri susar,sözsüz olur. Çünkü Çiğdem söz ,Melih müzik ve yaşadıkları o duygu ise bir beste olmuştur artık. “Olmayacak düşlerin  peşinden koşmadı Çiğdem. Sadece hayal etti. Bak güzel kardeşim hayallerinden vazgeçme e mi?

4. NAZAN ÖNCEL-BİR ŞARKI TUT (Perşembe  günü dinlenir. ”Lan oğlum Cuma’ya az kaldı ! ”Git bir hayır işle de cumaya git!” dediğinde biri, akşamları yorulup eve döndüğünde dinlenmesi tavsiye olunur. Kızlar Romantik komedi filmlerinden sonra dinler, bilirim. Ah Leyla derler sonra herkes Mecnun mu?)


 Anneannene bir sor.Radyo dinler miydin diye? Üşenme sor. Ne cevaplar alırsın neler neler ? Vaktiyle sordum ben.”Nasıl sığıyorlar o küçücük kutunun içine bu insanlar?”dedi.Sana da diyiverirler. Ağlanacak haline gülersin ! Bak kadın haklı. Bir şarkı sen tutarsın, bir şarkı ben. Anneannende bu adamlar nasıl radyoya sığar ? der. Karikatür çizersin, şiir yazarsın, espri yaparsın . Biri olmazsa mutlaka birisi tutar. İnsanları mutlu edersin. Nazan Öncel’in Göç albümünde yer alan milenyum şarkısıdır. Sadece yalnızlar bilir ve yalnızlar söyler bunu. Çünkü bu albümü sınıf öğretmeni olan anneciğine hediye eder Nazan Öncel. Birine açılacaksan bunu gönder, radyoda istek yaptır. Eğer radyo dinleyen bir kız ya da erkek bulursan kaybetme! Onlardan numunelik var. Herkes şarkı yolladı şu an birine.  Sende yolladın değil mi ?

5.Duman  – Dibine Kadar- (Beklenen, özlenen, iple çekilen, altı çizilen Cuma günleri dinlenir bu şarkı. Üniversitenin ilk kayıt günü dinlenir, vize zamanı dinlenir, efkarlanıp uzaklara dalarken,yağmur yağarken dinlenir.)

Türk genci zeki,ahlaklı ,çevik bir hayalperesttir. 18 ‘inden sonra kendini hala büyütememiş olanların,bohem renklerin prensleri olan insanların tercihidir Duman. Kahverengi giyinenlerden şüphelenin. Azıcık da nane limon olan kızların şarkısı. Hala anlamadınız değil mi ? “O beni anladı ama o beni anladı dibine kadar oooo” Kimse o seni anlayan selam söyle olur mu ?  Beyaz atlı prens geleceksen gel gelmeyeceksen umut verme !  İntrosu,solosu,bas gitarıyla tamamen bir hayal ürünü olduğunu kanıtlayan asil bir şarkı.Anti depresan yerine de geçer. Hafif safoz olabilirsiniz.

 6. DOLU KADEHİ TERS TUT-ALDATTIN MI? ( Ders çalışmak için en ideal günlerden biridir Cumartesi. Çalışanlar içinse TATİL’dir. Bir türlü dinlenilmez. Hayalleriniz,  

1.Bütün sosyal faaliyetlere katılmak,

2.Arkadaşlarla muhabbet etmek,

  1. O dans kursuna gitmek,
  2. O filme gitmektir.

 Hayatınız ise sen yine otur evinde, yarın da pazarmış be ! Alt yazısından ibarettir.  Oysa bu çilekeş öğrenci bugün için ne niyetler eder ,  hiç biri tutmaz. Ders çalışmaya bir Cumartesi başlanmak istenir fakat o Cumartesi  bir türlü  gelmez. Ama sevdiceği olan  varsa hani ne ala! En büyük buluşma  erteleme nedeni, sınav haftası bahanesidir; Tıpkı  sınav sonuçlarında, Orhan Veli şiiri gibi çıkar karşına. ”Beni bu güzel havalar mahvettii.”. Yine de o buluşmaya gidilir, gidersin tıpış tıpış…

Esas oğlan : “Ders çıkışı bir şeyler yapalım mı?  Dediğinde esas kız : “Ama aşkım sınav haftaam yaaa !” Diplomasisini hatırlatan şarkı. Bu diyalog sonrası ” Lan bu kız beni aldatıyor mu ?” Dersiniz dersiniz…. Buyrun şarkınız burada.

 7.BARIŞ MANÇO- CACIK ( Pazar günü dinlenir, Pazartesi acı gerçeklerle yüzleşir insan.  Ya okulu vardır ya da ekmek kavgası dediği bir işi bekler onu.Netice de ağır voltaşla yükleniyooor yazısı çıkar ekranında ; eroor! verir beynin. Devreleri yakmadıysan, sigortan atmadıysa, Pazartesi ”Ne giyeceğim?” sendromuna  devam edersin. Hatta uslu durabilirseniz belki  bir gün  rüyanızda  Erol EVGİN’İ görebilirsiniz.

Çok yalnızım be dostum! Hayat berbat gidiyor. Ne b.k yiyeceğim ? dediğiniz an o an bir mucize olduğunuzu hatırlayın. Küfür etmeyin, çünkü küfür etmeyiz hepimiz elit insanlarız .  Yine mi ff,yine mi büt? Okulu mu uzattın ,yaz okulu mu açılmadı ?Üzül canım bir Cacık olamadın işte. Hep hıyar olarak kalacaksın!Seni de doğrayacaklar be güzelim! Üstüne yoğurt koyup,su döküp, nane ekecekler.Al sana cacık tarifi. Melankoliğin realitesi budur. Yazmış yine Barış Ağabey  nur içinde yatsın inşallah ! Klibin arkasındaki seslerin hayal ürünüyle çok ilgisi vardır.

Bana ulaşabilirsiniz. Görüş,öneri, az dozlu eleştiri kabülümdür. Beğendiyseniz sizde dinleyin, paylaşın, paylaştırın, didişmeyin  A dostlar!

İşte iletişim adreslerim:

GÜLCAN KORKMAZ-KARABÜK ÜNİVERSİTESİ Türk Dili ve Edebiyatı

E-mail: gulcankorkmaz@kafakampus.com

glcnkrkmz834@hotmail.com

İnstagram: gulcankorkmazweb

Twitter: gulcnkorkmazweb

Harun Kolçak’a da Allah’tan rahmet diliyoruz. Sizde bir Fatiha’yı unutmayın olur mu ? Dün aldığımız bu acı haberden dolayı üzgünüz.

Paylaş.

Leave A Reply