‘Benzersiz’ Bir Film | FİLM YORUMU

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yazımda benzersiz bir filmi ele alacağım. Benzersiz dememin iki nedeni var. Birinci neden, filmin adının bu olması. 😀 İkinci neden ise konusu bakımından Türkiye’deki ilk ve tek örneği olması diyebiliriz.

Şimdi biraz da ayrıntılara gelelim.

Benzersiz filmi, İlker SARI’nın yönetmenliğini,senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği kendi halinde, eczacı olan bir adamın hikayesini anlatıyor. Eczane nöbeti sırasında talihsiz bir kaza geçiren eczacı, bu kazadan sonra gözünü farklı biri olarak açıyor. Bu süreç sonrasında gerçek benliğini sorgulamaya başlıyor.

Buraya kadar her şey normal. Konusu eczacılık olan bir film olarak görebilirsiniz ama bu filmi anlamlı kılan bir kısmı var. İlker SARI’nın da bir eczacı olması.

İlker SARI kimdir?

Marmara üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2002 mezunu. Mezun olduktan sonra Konya’da Sarı Eczanesini açarak serbest eczacılık yapmakta. Evli ve bir çocuk babası.

Bir eczacıya film çekmek nerden esmiş bir de ona bakalım.

Ecz. İlker SARI bir gün kendi tabiriyle kitlenip kalmış. Sebebi bel fıtığının nüksetmesi. Bu yüzden 3 ay boyunca yataktan çıkamamış. Filmleri takip eden bir kişi olduğu için bu süreçte aklına eczacı ile ilgili bir film olmadığı gelmiş ve işi başkasına bırakmamış. Böyle bir film çekebilir miyim diye düşünmüş, senaryo yazımı konusunda kitaplar okumuş. Okuduğu bir kitapta karşılaştığı bir kural onu cesaretlendirmiş.

‘’Senaryo günlük dilde yazılır. Çünkü senaryo görücüye çıkmaz, film olarak karşımıza gelir. Betimleme, teşbih, tariz ve bunun gibi romanlarda kullanılan edebi unsurlar kullanılmaz. Yalın, net, farklı olmalı.’’

‘Kullanılan günlük dil ise, ben bunu yaparım.’ demiş ve film olayına atılmış. Çekimleri Konya’da 87 günde tamamlanmış. Filmde geçen çoğu mobilya, aksesuar vb. şeyleri kendi atölyesinde hazırlamış. Bu çabasıyla da ‘İmkanlar yetersiz, ben bunu yapamam.’ gibi fikirlerimizi çürütmüş oldu.

Ufakta bir tavsiyesi var:

‘’Hastalıktan dolayı her şeyden uzak kaldım ve günlük yaşamın telaşı bizi birçok hayalimizden alıkoyuyormuş. Bunu fark ettim. Herkese bel fıtığı olmalarını tavsiye ederim. :D’’

Başrol Cemal Hünal’ın

‘’Yoğun bir sezon ortasında bu işi aldım. Başarılı bir hikaye olduğuna inandığım için bu filmde rol almayı kabul ettim. Bir eczacının böylesine başarılı bir senaryo yazması beni çok şaşırttı. Elimize her gün senaryolar geliyor. 5 sayfadan sonra okumayı bırakıyoruz. İlker Sarı’nın yazdığı senaryo çok sürükleyiciydi. Bu filmin çok başarılı olacağına inanıyorum. Böyle güzel insanlarla, usta oyuncularla aynı filmde oynamaktan dolayı mutluyum.’’

bu şekilde bahsettiği Benzersiz Film 15 Eylül 2017 de gösterime başlayacak.

Aynı zamanda filmin akışını bozmadan eczacılık sorunlarına değindiği ve hiçbir durum filmi çekmesinin önüne geçmeyip bu filmi çektiği için Ecz. İlker SARI’ya bir eczacı adayı olarak teşekkür ediyorum.

Filmin fragmanı

Muadil İlaç Sahnesi

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply