Az Bilinen Harika Dizi “Freaks and Geeks”i Neden Bu Kadar Seviyoruz?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Örnek bir lise öğrencisi olan Lindsay’nın hep içinde gezdiği sosyal çizgilerin dışına doğru yol alışıyla başlayan dizimiz isyankarlarıyla, hassaslarıyla, sessizleriyle, popülerleriyle rengarenk birçok lise öğrencisinin çevresinde olaydan olaya sürüklüyor bizi.

2001 yılında bir dönem CNBC-E ekranlarında boy göstermişti. Fakat yine de ülkemizde pek popüler olduğu söylenemez. Ancak şuralarda bir yerlerde ciddi anlamda bu diziye bayılan ve değerini bilen sağlam bir hayran kadrosu da var. Gelin size biraz bu diziden bahsedelim ve neden bu kadar değerli olduğunu düşünüyoruz biraz anlatalım.

1. Karakterlerin Gerçekçiliği

Freaks and Geeks’de kötü çocukları ağlarken, iyi kızlar da yalan söylerken görebilirsiniz. Hepsinin kendi çapında hayatın gerçekleriyle mücadelesi, siyah ve beyaz değil gökkuşağının her renginden olmaları karakterleri gerçekten arkadaşınız gibi benimsemenizi sağlıyor.

Her karakter bölümler geçtikçe gelişip derinleşiyor ve hepisinin tüm davranışlarında gerçekçi motivasyonları var. Evet salakça şeyler de yapıyorlar ama bunlar anlamasız değil gençlik kafasından gelen salaklıklar oluyor.

2. Oyuncuların Harikalığı 

Karakterler harika yazılmakla beraber harika oyuncularla da beraber mükemmel bir tablo ortaya koymuş. James Franco‘nun karizması zaten ilk dakikadan çarpıyor, How I Met your Mother’ın Marshall’ı olarak bildiğimiz Jason Segel ise oldukça genç bir halde karşımızda. Busy Philipps‘in çılgın karakterini canlandırmaktaki başarısı, Linda Cardellini‘nin sempatikliğine zaten diyecek yok.

3. O Yollardan Bizler de Geçtik

Gençlik dertleri dedik mi hangimizin hayatından bir dizi çıkmaz ki? İlk aşklar, ilk acılar, derslerle mücadele, arkadaş görünümlü düşmanlar, zor tercihler, kim olduğumuza dair sorgulamalar, aileyle anlaşmazlıklar… Daha fazla saymaya gerek var mı? Şu hayatta bizi anlayan birileri var, hatta dizisini bile çekmişler üstelik abartmadan kabartmadan tam da bizden içimizden bir senaryoyla.

4. Alt Metinlerin Sağlamlığı

Pembe dizi aşkları ve entrikalarından uzak; özür dilemek, affetmek, kendini tanımak hatta siyasete dair farkındalıkları işler Freaks and Geeks. Dizide Led Zeppelin’e, Star Wars’a, Dallas’a ve daha birçok ikona göndermeler vardır ki bu da izlediğiniz işin nasıl ince ince hazırlandığını size gösterir.

 

5. Müzikleri

Bir dizi düşünün her bölümünde bir Pink Floyd şarkısı geçsin.  Üstelik jenerik müziği de Bad Reputation olsun!  Sizi bilmem ama bence neresinden bakarsanız bakın genç olmak içinde progresif rock barındıran bir mevzudur, Freaks and Geeks de bunu çok iyi bilmektedir.

 

 

Paylaş.

Leave A Reply