Avrupa’da Türk Öğrencilerin Başvurabileceği 7 Üniversite Bursu 

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1-      University of Sheffield

İngiltere’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Sheffield Üniversitesi, dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrenciye yüksek kaliteli eğitim alma imkanı sunarken, Avrupa Birliği üyesi olmayan aralarında Türkiye’nin de olduğu öğrencilere finansal destekler sağlar. Türkiye’den ilk mezunların 1963 yılına uzandığı üniversite, Türk eğitim sistemini tanıyan personeli ve size programlar, giriş koşulları, vize bilgileri, burs ve kariyer destekleri ile göz doldurur. Sheffield Üniversitesi, akademik başarı ve üstün niteliğe sahip lisans, yüksek lisans ve lisansüstü araştırma öğrencilerine, öğrenim ücretlerinin %50’ye kadar bir kısmını karşılayan burs imkanları sunar.

2-      Universite Paris-Saclay

Fransa’nın önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Paris-Saclay Üniversitesi, özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularında tüm dünyadan öğrencileri kendine çeker. Üniversite, yüksek lisans derecesinde tüm programlarda, yıllık 10.000€ değerinde olmak üzere 1-2 yıl arasında öğrencilere burs imkanları sunar. Başvurular için üniversitenin master derecesinde bir programından kabul almanız gerekirken, bursların açılış tarihi her yıl Mart-Nisan ayları arasında gerçekleşir.

3-      Ghent University

Belçika’da 1817 yılında kurulan Ghent Üniversitesi, İngilizce eğitim alabileceğiniz yüksek lisans derecesinde tüm ülkelerden uluslararası öğrencilere finansal destekler sunar. Öğrencilerin sağlık sigortalarının karşılandığı üniversite bursları için her yıl başarılı 15 öğrenciye eğitim dönemleri süresince aylık en düşük 654€ ödeme yapılır. Burslar, öğrencilerin öğrenim ücretini karşılamaz.

4-      Leiden University

Hollanda’nın 1575 yılında kurulmuş en köklü ve en eski eğitim kurumlarından biri olan Leiden Üniversitesi, her yıl Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olmayan öğrencilere burs imkanları tanır. Finansal destekler, tam zamanlı bir yüksek lisans programına kayıt yaptıran üstün başarılı öğrencilere sunulurken, bursların sayısı her yıl değişir. Ödüller, öğrencilere üç aşamada verilirken, öğrencilerin tam eğitim ücretini ya da 10.000€ ve 15.000€’ya kadar öğrenim ücretlerinin bir kısmını karşılar.

5-      University of Lausanne

sviçre’de yer alan dünyanın en iyi kurumlarından biri olan Lozan Üniversitesi, 1537 yılında kurulmuştur. Özellikle hukuk, sanat, ekonomi, biyoloji ve tıp gibi alanlarda zengin program çeşitliliğine sahip üniversite, aralarında Mussolini, Charles Ferdinand Ramuz ve İsmail Cem gibi önemli mezunlara sahiptir. Her yıl 10 adet burs imkanı sağlayan üniversite, 1 yıl süresince öğrencilere aylık 1.600CHF İsviçre frangı ödeme yapar. Burslar öğrencilerin öğrenim ücretini karşılamaz.

6-      Lund University

İsveç’in dünya çapında en iyi eğitim kurumları arasında yer alan Lund Üniversitesi, AB ve AEA üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere burslu eğitim imkanı sunar. Üstün yetenekli ve başarılı öğrencilere sağlanan finansal destekler, öğrenim ücretinizin %25, %50, %75 ve tamamını karşılar. Burslar, Lund Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerine devam edecek öğrencileri kapsar.

7-      Aarhus University

Danimarka’da yer alan Aarhus Üniversitesi, devlete bağlı bir kurum olarak kurulmuş ülkenin en iyi ve en büyük ikinci üniversitesidir. Özellikle diş hekimliği, hukuk, tıp, matematik, psikoloji gibi bölümlerin popüler olduğu üniversite, Danimarka hükümeti destekli finansal destekler sunar. AB ya da AEA dışındaki öğrencilere açık olan burslar, İngilizce öğretilen iki yıllık yüksek lisans programları içindir. Burs kapsamında öğrencilerin tam öğrenim ücretleri karşılanır.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply