8 Soruda Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba ben Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum…

8 soruda bölümümü sizlere tanıtıyorum. Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz 🙂

1) Bu bölümü neden ve nasıl seçtin?

Kamu yönetimi ve siyaset bilimi programının sosyal yaşamın bir parçası olduğunu düşündüm. İçinde yaşadığımız dünyayı, dizeni anlamak için çalışmalar yapmak istedim.

2)Bu bölümde ne gibi dersler okutuluyor?

Siyaset sosyolojisi, kamu yönetimi iktisat derslerinin yanında bölümün dolaylı olarak ilişki olduğu uluslararası ilişkiler, maliye, insan kaynakları, basın yayın dersleri de okutuluyor. Dersler sıkıcı durabilir ancak siyaset sosyolojisi ve yönetim dersleri ilginç ve ilgi çekicidir.

3)Ne umdun? Ne buldun?

Bilgi birikimimin daha da artacağını ve bunu yanında pratik bilgi de edinebileceğimi umuyordum. Ancak pratik bilgiden uzak bir eğitim aldım .

4) Sence bu bölümü nasıl insanlar okumalı veya okumamalı? Neden?

Eğer  gerçekten okumayı araştırmayı ve düşünmeyi seviyorsanız size göre bir bölüm. Ancak tavsiyem üniversite ve bölümle ilgili iyi araştırma yapmak.

5)Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi okumanın en büyük avantajı ne sence?

Öncelikle dünyaya geniş açıyla bakmayı öğreniyorsunuz. Diğer olasılıkları dahil ederek hareket etmeyi. Yönetim bilimi adına öğrendiğiniz tüm şeyleri pratik bilgiyle pekiştirirseniz çok iyi bir yönetici olabilirsiniz.

6) Peki ya en büyük dezavantajı nedir?

Kamu yönetimi dendiğinde herkesin aklına ilk olarak KPSS gelmesi ve diğer alanlar için bir körlük oluşturması.  Onun dışında KPSS’de birçok avantaj sunacağı gibi sadece ders çalışmanın dışına çıkarak kişisel gelişim için yetenekleri çeşitlendirmeyi ihmal etmemek gerekir.

7) Bu bölümü seçen veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersin?

Hedeflerinizi belirleyin ve bunun için çalışmaya devam edin. Okuduğunuz her bölüm için geçerli olan tek şey kendini iyi tanıyarak ne istediğini bilmek ve onun için çalışmak olmalı. Şunu unutmayın ki bölümü okuyan herkes kamuya yönelmek zorunda değil.

8) Yine olsa yine bu bölümü seçer miydin?

Yine seçerdim ama belki başka okulda. Özellikle Marmara Üniversitesi’ne puanım tutmasına rağmen gitmediğim için birazcık pişmanım.

Paylaş.

About Author

https://www.youtube.com/watch?time_continue=78&v=JALnKrpI6QE

Leave A Reply