54. Ulusal Film Festivali | 20-27 Ekim

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İlki gerçekleştirilecek olan Ulusal Film Yarışması‘nın 54. denilmesinin sebebi Antalya Film Festivali’ne tepki olarak doğmasıdır. Bilindiği üzere Antalya Film Festivali, eskilerde Türk sinemasını destekleyen, verdiği ödüllerle yeni filmler çekilmesine yardımcı olan bir film yarışması olmuştur. 53. Antalya Film Festivali’nden sonra bu olay değişmiş ve 54’uncüsünün yapılacağı zamandan iki ay önce festivalin artık uluslararası yarışmaya çevrildiği, ve Türkiye’den yalnızca iki film alınacağı duyurulmuştur. Bunun üstüne tepki olarak 54. Ulusal Film Festivali doğmuştur.

Festivalin amacını Onur Ünlü katıldığı CNN programında “Biz istiyoruz ki Ulusal Yarışma tekrar Uluslararası Antalya Film Festivali’ne geri dönsün.” şeklinde açıklamıştır.

Filmlerin gösterimi 20-27 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek.

Festivalde yarışacak olan filmler;

1.Gênco- Ali Kemal Çınar

Film’in yönetmenliğini Ali Kemal Çınar yapmış, ayrıca filmde oyuncu olarak da yer almıştır. 28. Ankara Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almıştır.

Filmin konusu:

Arkadaşları ile vejetaryen kafe işleten Ali Kemal’in süper kahraman olarak Genco ismini kullanması ile başından geçen olayları anlatıyor.

Fragman

2.Mr Gay Syria – Ayşe Toprak

Yönetmenliğini Ayşe Toprak‘ın yaptığı belgeselin uluslararası prömiyerini, İngilteredeki önemli bir belgesel festivali olan Sheffield Festivali‘nde yapmıştır.

Belgesel’in Konusu:

“Mahmut ve Hüseyin savaşın ülkelerinden, eşcinsel kimliklerinin ise yaşadıkları toplumlardan kopardığı iki Suriyeli mülteci. Mr Gay Syria, onları bir araya getiren hayalin ve görünür olma mücadelelerinin hikâyesini anlatıyor.”

Fragman

3. Kar – Emre Erdoğdu

Yönetmenliğini Emre Erdoğdu‘nun yaptığı, Baş rollerini Hazar Ergüçlü ve Ozan Uygun‘un paylaştığı film, Dünya prömiyerini Sofia Film Festivali’nde, Ulusal prömiyerini ise Adana Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir.

Film’in Konusu:

“Film Antalya’nın sokak aralarındaki hayatların ve Müzeyyen’in, henüz bebekken kendisine tercih edilen uzaktan kardeşi Ali’yle olan imtihanının hikayesidir.”

Fragman

4.Körfez – Emre Yeksan

Yönetmenliğini Emre Yeksan‘ın yaptığı film, Dünya Promiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmıştır.

Film’in Konusu:

“30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim, ailesinin yanına İzmir’e döner. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehirdeki hayatı derinden sarsar. Kazanın ardından kimileri şehri terkederken Selim bambaşka bir dünyayla karşılaşır.”

Fragman

5.Daha – Onur Saylak

Yönetmenliğini Onur Saylak‘ın yaptığı, Hakan Günday‘ın Kitabı olan Daha‘dan uyarlanan filmin başrollerinden biri Adana Film Festivali’nde umut vaadeden erkek oyunca ödülünü alan Hayat Van Eck üstleniyor.

Film’in konusu:

“14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışmasını ve başından geçen olayları anlatıyor.”

Fragman

6. Put Şeylere – Onur Ünlü

Yönetmenliğini Onur Ünlü‘nün yaptığı film, görüldüğü üzere açılışını 54.Ulusal Film Festival’inde yapacak.

7. Blue – Sertan Ünver

Yönetmenliğini Sertan Ünver‘in yaptığı belgesel birçok kişi ile yapılan röportajları içermektedir.

Belgesel’in konusu:

“Müzikle, toplumla ve kendi zihinleriyle savaşan iki dahi müzik insanı; Kerim Çaplı ve Yavuz Çetin’i anlatmaktadır.”

Fragman

8.Benim Varoş Hikayem – Yunus Ozan Korkut

Yönetmenliğini  Yunus Ozan Korkut‘un üstlendiği film Adana – Ceyhan’da geçmekte.

Film’in Konusu:

“Yönetmen Yunus Ozan Korkut, büyüdüğü mahallelerin “normal vatandaşlar”a yasak olan sokaklarını samimi bir üslupla kaydediyor ve komşuları, arkadaşları ve akrabalarından oluşan zengin bir karakter paletini seyirci ile buluşturuyor.”

Fragman  

 

Güzel geçecek olan bir festivale benziyor. Yolunuz düşerse ya da imkan yaratabilirseniz “Bir uğrayın, güzel vakit geçirip, kendinize güzel şeyler katacaksınız.” derim.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply