Yarını Kodlayanlar Projesi | Vodafone Vakfı – Habitat Derneği

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yazımda geçen hafta Ankara’da katıldığım bir etkinlikten bahsedeceğim. Vodafone Vakfı ile Habitat Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Yarını Kodlayanlar” projesine ilk başvuduğumda aklımda birçok soru işareti vardı. Yapabilir miyim, üstesinden gelebilir miyim diye. Çünkü programa belli kalitedeki insanlar katılıyor ve onların arasında ezilip kalmak da var. Böyle bir ön yargı ile gitmiştim işte. Ama o ortamı gördükten sonra iyi ki geldim dedim.

Bu insanları iyi ki tanımışım. Çünkü her alandan, her bölümden, her ilden o kadar kaliteli insanlar katılmıştı ki. 

Şimdi gelelim projenin amacına, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bir araya geldi.

“Yarını Kodlayanlar” projesindeki eğitimler sayesinde sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğreniliyor. Proje bu yönüyle kodlama, liderliğini yaptığımız Dijital Dönüşüm vizyonuyla da doğrudan örtüşüyor.

Proje kapsamında alınan eğitimlerde 4 temel değerin öğretilmesi hedefleniyor:

  • Hayal et,
  • Tasarla,
  • Yap
  • Paylaş.

Bu değerler, “kendin yap” kültürünün de temelini oluşturuyor. Yeni fikirler her zaman hayal etmekle başlar. Onlara hayal ettikleri düşünceleri tasarlama imkânı sunuyor.

Uygulama illerimizde 7-14 yaş arasındaki çocuklara, 4 saat boyunca “Scratch” programlama dili eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte çocukların yaratıcı düşünme becerileri ile algoritmaya ve kodlamaya giriş yapmalarını sağlıyoruz. Sonrasında eğitimi alan çocuklarla “Hackathon” etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

Arduino son yılların en popüler elektronik prototip geliştirme kartlarından biridir. Kullanımının kolay olması ve açık kaynak kodlu olması beraberinde birçok uyumlu donanımın ve dokümantasyonun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde birçok prototipleme aracının kullanımı zor ve pahalı olmasına karşın Arduino’nun ucuz ve programlaması da kolay.

 

 

Çekilişimize Katıldınız Mı?

 

Paylaş.

Leave A Reply