Vizyonda Şuan: The Post

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Savaşın bitmesi için sen de hapse girmez miydin?”

İlgili resim

Sene 1966.  Amerikalı askerler Vietnam’da. Halk oğullarının bir hiç uğruna ölmeye gönderilmediğinden emin olmak istiyor.  Politikacılar savaşın ABD halkı adına olumlu yönde ilerlediğini, gelişme kaydedildiğini iddia etse de, gerçek bundan çok uzaktadır.

Savaş karşıtı bir “hain” tarafından ABD’nin Vietnam Savaşı ile alakalı  gizli raporları sızdırılmıştır.

Baş rollerde sinemanın iki büyük ustası; Oscar ödüllü Meryl Streep ve Tom Hanks.

the post 2018 movie ile ilgili görsel sonucu

Yeni yayına girmiş olan 2017 yapımlı film, sinema endüstrisinin en çok gişe yapan, en etkili isimlerinden Steven Spielberg tarafından yönetilmiştir.

Filmin baş rolu, ABD’de büyük bir gazetenin başına geçen ilk kadın yayıncı Katharine Graham’dir. Katharine, Washington Post gazetesinin sahibidir.

Katharine, erkekler tarafından ciddiye alınmadığı bu ortamda ,  editörü Ben Bradlee (Tom Hanks) ile birlikte New York Times gazetesine karşı bir yarışa girişir. ABD başkanının ve devletin savaşla alakalı halktan sakladığı nedir? Bu gerçekleri ilk kim ortaya dökecek? Filmde de söylendiği gibi , “Artık Beyaz Saray’da hep beraber puro içtiğimiz günler sona erdi.”

Gazetecilerin bir karar verme zamanı gelmiştir: güven verici yalanlara göz yummak mı yoksa tehlikeli gerçekler ile her şeyi kaybetmeyi göze almak mı? Gerçekleri açığa çıkarmak için kariyerlerinden, itibarlarından, hatta özgürlüklerinden vazgeçecekler mi? İnandıkları şey olan basın özgürlüğü uğruna ne kadar ileriye gidecekler?

Meryl Streep, filmin başında karşımıza çekimser, güler yüzlülüğüne rağmen kendini ifade etmekten aciz bir kadın olarak çıkar. Bir kadının güç sahibi oluşuna çevresinden çekimser tepkiler gelir.  Film ilerledikçe karakterinin geçirdiği değişim ve öz güven sahibi güçlü bir kadın haline gelişini izlemek size ilham verecektir. Muhteşem oyunculuğu da filme gitmeniz için başlı başına bir sebep tabi. 🙂

Yaklaşık 50 yıl öncesini anlatmasına rağmen, günümüzde büyük önem arz eden konuların işlendiğine inandığım bu filme vizyondan kalkmadan hepinizin gitmesini tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız. 🙂

Paylaş.

About Author

Leave A Reply