V for Vendetta | Bi’ 5 Kasım Vardı Bildin Mi?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İngiltere’de her yıl kutlanan 5 Kasım ve bunun temsili bir maske, bir film vasıtası ile birden ülkemizde farklı şeylerin temsilcisi ve oyuncak oldu. Tabii gazla çalışan yurdum insanı “Remember remember the fifth of the november” diye kendini sokağa atarken “Ne oldu bu 5 Kasımda?” diye sormadı. Her ne kadar filmin başında anlatıldıysa da izleyicinin zihninde gerçek bir olaydan çok filme dair bir kurgu olarak kaldı. Şimdi filmi anlatmaya pek gerek yok ama size biraz filmle ilgili bilgi vermek istiyorum.

İlk olarak filmde tanıdığımız meşhur “V maskesi” aslında Guy Fawkes maskesidir. Yani filmin başında idam edilen kişi. Suçu ise Protestan olan İngiliz Kralı ve tebaasını parlamento binası ile beraber havaya uçurmaya çalışmasıydı bunun sebebi ise Hristiyanlık’taki mezhep kavgası. Bu olay tarihte “Barut Komplosu” adı ile anılır çünkü Fawkes parlemento binasının bodrumunda barut dolu fıçılarla yakalandı. Bir arkadaşına gece parlamento binasına yaklaşmamasını söylemesi üzerine faka basmış ve idam cezasına çarptırılmıştı. Filmin başındaki “Remember remember the fifth of the november” sözleri ise başkaldırının affedilmeyeceğini ifade eder ve kralın bir şiirine aittir.

Şimdi bu filmin gösterimi ve etkilerine geçelim.

Ara gazımı iyiden iyiye almış düşüne dolaşa gezinirken filmin ne kadar gaza getirdiğinin farkına vardım. Guy Fawkes ve 5 Kasım hakkındaki bilgilerinde ışığında birden ufak çaplı aydınlanmamı yaşadım ve filmin devlet tarafından teşvik ile çekildiği teorisini oluşturdum. Sonuçta İngilizler de insandı, film ile gaza geleceklerdi ve o sene 5 Kasım kutlamaları daha bir hareketli olacaktı. Bunun için harcamalar yapacaklar ve ekonomi biraz canlanmış olacaktı, bu İngiliz hükümetinin ekonomiyi hareketlendirmek için yaptığı ufak bir plandı (hakikatten çok film izliyorum).

Sonradan burada yazmak gibi bir imkanım olduğunda ben de filmin piyasaya çıktığı tarihlerde bütün bu planı ifşa ederim diye planlar yapmaya başladım, alan almış satan satmış artık neyi kurtarmayı planladığımı bende bilmiyorum. Tabii filmin ekimin son haftalarında gösterimde olması lazım ki etkisi geçmeden millet 5 Kasım kutlamalarına koşsun. Yazıyı hazırlamaya başladım ama dönüp de filmin gösterim tarihine de dönüp bakmıyorum hani o kadar eminim (özgüvene bak).

Sonuç hüsran. Filmin 11 Kasım’da vizyona girmesi planlanmış (bu bir şaka olmalı), ama mart ayına yetişmiş. ABD ve Almanya ortak yapımıymış yani İngiliz hükümeti masummuş ve film aslında çizgi romandan uyarlama imiş yani adamlar zaten hikayeyi biliyormuş kısaca bizden başka filmin gazını yiyen olmamış. Filmin yapımcıları ise Wachowski kardeşler.

Ve işte yüzü merak edilen, o maskenin ardında fikirlerine kurşun işlemeyen amca! Hugo Weawing:

Paylaş.

About Author

Ne kadar ağzımı tıkasa da hayat, zihnimden sızıyor yalancı çıkmak istediğim düşüncelerim; yaşama dair, topluma dair, bireye dair...

Leave A Reply