Üstün Zekalı İnsanların Ortak Özellikleri!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zeki insanların zeka ifadeleri çoğunlukla doğuştan gelmektedir, ancak siz iyi bir eğitimden geçtiyseniz, zeki insanların özelliklerini gösterebilirsiniz.

Bunlardan ilki çok büyük fiziksel enerjiye sahip olmalarıdır. Bu doğuştan gelen bir enerji modellemesi olmayıp, tamamen kendini adapte ettiği konuyu tamamlamak için saatlerce çalışması gerektiği bilincine sahip olmasıdır. Bunun sonucu olarak da irade ve kalp koordineli bir şekilde enerjiyi temin için çalışırlar.

Çok hareketli ve aktif insanlardır. Devamlı bir şeyler üretme ihtiyacı hissettikleri için bir yerde duramazlar. Bazen zeki çocukların hareketli olmaları hiperaktiflik ile karıştırılır. Bu nedenden dolayı ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir.

Üstün zekalı insanların diğer bir özelliği ise hem zeki görünüşlü olmaları hem de doğal görünmeleridir. Hem zekalarını belli ederler hem de çocukça bir yapıyla hareket ederler. Bu nedenden dolayı da sorgulanırlar; bu kişi gerçekten zeki mi?

Zeki kişiler, hem disiplinle hem de oyun oynar tarzda işlerine eğilirler. Yaptıkları işi büyük bir ciddiyetle yaparlar ancak oyun havası da vererek yaptıkları işten büyük bir zevk alırlar.

Zeki kimseler hem gerçek dünya ile bağlarını koparmazlar hem de hayal dünyası içinde yaşarlar. Ürettikleri şeyler gerçek dünyada kullanılacaktır ancak olmayan şeyleri üretmek zorundadırlar. Normal insanlara göre üstün zekalı insanların düşünceleri fantastiktir ancak bilimsel çalışmalar fantastik hayaller sonucu ortaya çıkmaktadır.

Üstün zekalı insanlar hem dışa dönüktür hem de içe dönüktür. Normal insanlar bu olaylardan sadece birisine sahiptir. Normal bir insan ya dışa dönük bir yapıya sahiptir, ya da iç dünyasına kapanır.  Zeki insanlar ise zaman zaman dışa dönüktür, zaman zaman da iç dünyalarına kapanırlar. Ancak bu olayı son derece dengeli bir şekilde yaparlar.Üstün zekalı insanlar son derece inatçı yapılı kimselerdir.  Başarısızlıkta asla yılmazlar ve asla pes etmezler. Düşünsenize, Edison ampulü bulmadan önce binlerce sefer deneme yapmıştır ve asla pes etmemiştir Sonunda da başarıya ulaşmıştır…

Üstün zekalı insanlar yaptıkları işe büyük bir tutkuyla aynı zamanda büyük bir gerçekçi bakış ile sarılırlar. Onların tutkuları yaptıkları işten vazgeçmemelerine, gerçekçi olmaları da uygun eserler çıkarmalarına neden olur.

Üstün zekalı insanlar lider ruhlu insanlardır. Genellikle her konuda söyleyecekleri şeyler olduğu için her türlü insana hitap edebilirler. Sevecen ve babacan bir tavırları vardır. Genellikle öğrenciliklerinden itibaren lider ruhlu özellikleri belirginleşir.

 

Üstün zekalı insanlar kendi hatalarının eksiklerinin farkındadırlar. Başkalarını direk olarak eleştirmezler, yansıtma yaparlar ve yapıcı eleştiride bulunurlar. Örneğin kaba bir insanı uyarırken “sen şöylesin sen böylesin çok kabasın” diye direk eleştiri yapmazlar. Bunun aksine “şöyle şöyle davranan insanlar gerçekten çok kabalar ve sevilmeyen kişilerdir,sencede öyle değil mi? diyerek kişiyi uyarırlar.

Sizler de içinizde var olan zeka potansiyelini harekete geçirebilirsiniz. Hayal kırıklığından ve başarısızlıktan korkmadan çalışırsanız, çevrenizdekilerin aptal demelerine aldırmazsanız , hayallerinizi zapt edebilirseniz; neden olmasın?

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply