Türkiye’nin Artık Tiyatro Vakfı Var!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye Tiyatro Vakfı (TTV) ”Belleğin gücüne ve önemine inanıyoruz” diyor.

Vakfın kuruluş adımları ilk kez 9 Nisan 2019 Enka Sanat‘ın ”Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” isimli panelinde tanıtıldı.  Panelde oyuncu ve akademisyenler tarafından ”Tiyatro Müzesinin Gerekliliği”, ”Tiyatro Mirasımızı Neden Koruyamadık?” ve ”Tarih Bilinci ve Tiyatro Arşivciliği” başlıklı konular hakkında konuşulmuş ve ilerleyen dönemde başkan seçilecek olan Esen Çamurdan tarafından ”Kurulma Aşamasında Türkiye Tiyatro Vakfı’nın Çalışmaları ve Hedefler” başlıklı konuşmada TTV’nin kurulum aşamalarından bahsedilmiştir.

Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışma sonrası Aralık 19‘da TTV kuruldu. Tiyatrocu, oyuncu ve akademisyenlerin bulunduğu Kurucular Kurulu tarafından Esen Çamurdan başkan olarak seçildi.

Tiyatro sanatına boyut katılması, geleneksel tiyatronun kapsayıcı ve bütünlüklü arşivinin oluşturulması ile toplumun tiyatro kültür mirasıyla bir arada olabilmesi amacıyla bir grup tiyatro insanı ve akademisyenin harekete geçmesiyle TTV‘nin kurulması adımları atılmıştır.

 

Türkiye Tiyatro Müzesi ve Araştırma Merkezi‘nin kurulması ile bilgi üretimine ortam hazırlamak, kapsamlı araştırma ve yayın çalışmaları yapmak vakfın kuruluş amaçları arasında.

Kurucular Kurulu’nda Canan Arın (Avukat), Boğos Çalgıcıoğlu (Oyuncu, Araştırmacı), Haldun Dormen (Oyuncu, Yönetmen, Eğitmen), Sercan Gidişoğlu (Oyuncu, Araştırmacı), Özlem Hemiş (Akademisyen), Kerem Karaboğa (Oyuncu, Akademisyen) ve Yavuz Pekman (Oyuncu, Akademisyen) gibi isimler bulunuyor.

Gönüllü ekipler arasında Literatür Veri Tabanı Ekibi, Arşiv Kayıt Ekibi ve Sözlü Tarih Ekibi bulunuyor. Vakfın sponsoru ise Enka Vakfı.

İnternet sayfalarını incelemek için tıklayınız.

Facebook sayfası için tıklayınız.

İnstagram sayfası için tıklayınız.

Twitter sayfası için tıklayınız.

İletişim;
0212 251 56 69
info@turkiyetiyatrovakfi.org
Hayriye Cad. Alpelyan Apt. No:5 Daire:8
Galatasaray, Beyoğlu – İstanbul

 

Paylaş.

About Author

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yöneticisi Yazar

Leave A Reply