“Nereden Başlamalıyım?” Diyenlere Tecrübeyle Sabit 5 Öneri

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Değişmez altın kural : Çok oku, çok öğren, çok gez!

Çok klasiktir ama işlevini her zaman korur. Oku, öğren ve çok gez bilgiye açlığın ile keşfet! Bulabildiğin her şeyi oku, gezebildiğin her yeri gez, görebildiğin her sokağı gör. Ulaşman gereken yerlere bu küçük keşifler yardımıyla varacaksın!

 

1) Her göreve elini kaldır.

‘’Ama benim deneyimim yok ki , bu konuda yeterince bilgim yok bence…’’ gibi klişelerle kendi önüne geçme. Deneyimin yoksa dene, birikimin yoksa araştır. Karşılaştığın her göreve balıklama atla!

Evet belki bu iş için yaratılmadın. Olsun, dene ve gör!

 

 

   2) Bakış açını değiştir, gördüklerin de değişecek.

 

İnandığın ve yaptığın şeye, gittiğin yola ve ele aldığın duruma farklı açılardan bakmayı dene. Sadece bir değil, birçok kişinin gözünden bakmaya çalış dünyaya.Şimdiye kadar farkında olmadan fark ettiğin şeyleri yakalayacaksın!

 

3)Yürüdüğün, oturduğun ve uyuduğun yeri değiştir.

Rutinini değiştiremezsin ama gerçekleştirme yollarını farklılaştırabilirsin. İşine/okuluna  farklı bir yoldan git mesela , farklı bir masada çalış bugün veya farklı bir odada uyan. Bu değişimler yaptığın işe daha iyi odaklanmanı, kendini ve işini daha iyi değerlendirmeni sağlayacak, verimini arttıracak, bakış açını zenginleştirecektir.

 

        4)Alışkanlıklarını değiştir.

 

  

Hayatımızın patronu biz olsak da kontrolü alışkanlıklarımızın elindedir.Farkında olmadan sahip olduğumuz alışkanlıklar hayatımızın kalitesini belirliyor, bizi engelleyebiliyor veya hayatımızı kolaylaştırıyor.

Bu gücün farkında olup doğru alışkanlıklar edin ve kontrolü ele geçir!

 

5)Çekinme!

Soru sormaktan, öğrenmekten, keşfetmekten, ifade  etmekten asla çekinme! Belki de sihirli değnek  budur?

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply