Mısır Piramitlerinin Sırrını Biliyor Musunuz?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Öncelikle Mısır Piramitleri hakkında biraz bilgi vermekte fayda var diye düşünüyorum.

  • Dünyanın yedi harikasından biri olduğunu herbirimiz biliyordur, pekala ya günümüze  kadar zarar görmeden ayakta kalabilmeyi başarabilmiş tek yapının Mısır’daki Gize piramitlerinden Keops piramiti olduğunu biliyor muydunuz?
  • Ayrıca şunu belirtmekte fayda var: Piramitler sadece  Mısır’a özgü değil. Dünyanın başka yerlerinde de inşa örnekleri bulunmakta. Buna karşılık en çok Mısır’da bulunmaları sebebiyle lokasyonunun ismini alarak “Mısır Piramitleri” olarak anılmakta.
  • Dahası Giza Piramitleri içerisindeki Firavun Khufu‘nun piramidi yaklaşık olarak 140 metre uzunluğundadır. Her yeni gelen firavunun güç yarışını hatta egoistliğini, kendisinden önce yapılandan daha büyük ve daha gösterişli bir piramit inşa ettirmek istediklerinden anlayabiliyoruz.

ÖNCESİNDE İNANILAN YAPILIŞ ŞEKLİ

Khufu Piramidi için kullanılan kaya blokların bir tanesi yaklaşık olarak 2.5 ton ağırlığında olduğu bilinmekte.

İnşaatta 10 bin küsür insanın çalışarak yer aldığı ortaya sürülüyordu. Ama bilim adamları, ellerinde bir kanıt bulunmadığından dolayı bu iddialar karşısında sessiz kaldılar. Arkeolojik bulgular ile birtakım araştırmalar getirildi.

2.5 tonluk taş blokları yerinden kaldırmak imkansızdı. Mühendisler ve mimarlar buna  çözüm bulmaya çalıştılar. Eğer taş bloklar kaldırılamıyorsa, onların bulundukları toprak yükseltilmeliydi. Rivayete göre böylece tümsekler yapmaya başladılar.

Piramit yükseldikçe, onu etrafını saran bir yol şeklinde topraktan yükseltilerle çevreledikleri inşaat için çok sayıda insanın ortak çalışması ve bu şekilde süren inşaat yaklaşık 15-20 sene sürmesi gerekiyordu.

PEKİ YA ASIL GERÇEK NEYDİ?

Piramitlerin sırrı çözüldü

Bu zamana kadar bu esrarengiz olaya yönelik ‘uzaylı yardımı’ da dahil pek çok fikir ortaya çıksa da, asıl gerçek, piramitlerin yapımında önemli sorumluluklar almış ‘Merer’ adındaki Mısırlının günlüklerinde su yüzüne çıktı.

BU GÜNLÜKLER YAKLAŞIK 3000 YILLIK!

2,5 tonluk dev kireç taşları ve granit bloklar, Nil Nehri üzerinden tahta sandallarla piramidin yapıldığı bölgeye götürüldü. Sandallar iplerle birbirine bağlanıldı, eski Mısırlı mühendisler de Nil kıyısındaki bir limandan piramidin inşa edileceği Gize’ye doğru kanal açtı. Böylece geçiş de sağlanmış oldu.

Dev taşlar bu sayede 800 km boyunca su yardımı ile yüzdürülerek getirildi. Bu yapım aşamasında binlerce işçi görev alıyordu ve toplamında 170 bin tondan fazla kaya taşınmış oldu. Arkeolog Mark Lehner, konuşulan kanalın taslağını çıkardıklarını söyledi.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply