Meraklısına 7 Enfes Müzikal Film

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Grease (1978)

Müzikal- Romantik

Imdb: 7,2

Duymayan yoktur herhalde. İlk defa duyan varsa da açsın şimdi izlesin. Geç olsun güç olmasın.

Baş rolünü John Travolta ve Olivia Newton-John üstlenirken, Randal Kleiseri “Yönetmenliği ben yaparım” demiş. Yapmış, olmuş; mis gibi de olmuş.

Gençler arası çekişme, aşk, güven ağırlıklı, tam bir gençlik filmi. Romantizm müziklerde sık sık görülmekte. Tabii ki de bize aslında kimsenin görüldüğü gibi olmadığını da öğretmekte.

 

Funny Girl (1968)

Biyografi- Komedi- Dram

Imdb: 7,6

Baş karakter olan Fanny Brice’ın hakkını veren Barbra Streisand, bu rol sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü de kapmıştır.

Biyografi ve komedi türündeki bu film Fanny ve onun ilk eşi Mr. Arnstein’in evliliği ve dahasını anlatıyor. Bu arada Mr. Arnstein rolünde Omer Sharif var. Hadi izleyelim.

West Side Story (1961)

Dram- Suç

Imdb: 7,6

Yönetmenliğini Jerome Robbins ve Robert Wise’ın yaptığı, dram ağırlıklı, birbirinden çok farklı iki grubun birbiriyle çekişmesinden başlayan, “Bizde size verilecek kız mız yok!” klişesine kadar gelen, sürpriz sonlu bir müzikal film.

Dansları ve müzikleri bizi bizden alırken, kostümleri özendirirken, Maria’nın aksanı bizi ağlatma noktasına getirebilir. O noktaya getiren sadece aksan değil, Tony ve Maria aşkıdır elbette.Hepimiz Maria’yız, hepimiz Tony’yiz.

İyi seyirler.

My Fair Lady (1964)

Aile- Dram

Imdb: 7,9

Güzeller güzeli Audrey Hepburn’ün, küfürbaz sokak kızını canlandırdığı karakterin, Prof. Higgins yardımıyla ve biraz da para karşılında bir hanımefendiye dönüştüğü hikayesi. Tabi sonlar hep sürprizli. Sonlar söylenmez. İzleyip görelim.

Ek bilgi: Bu film Bernard Show’un Pygmalion adlı eserinden uyarlanmıştır.

 

The Sound Of Music (1965)

Aile- Dram

Imdb: 8,0

Julie Andrews seni unutur muyum? Unutamam.

Zaten filmde de manastırı terk edip, yedi çocuklu evde mürebbiye olarak işe başlıyor.  Tam bir iyilik meleği. Anneleri vefat eden çocuklar, disiplinli babalarının kurallarıyla yaşamakta.

Ama olur mu mürebbiyemiz canımız Maria niye var? Şarkılar, türküler, oyunlar, gır gır, şamata, “Disiplin delisi babamızı delirtelim” modu hep mevcut.

Eğlenceli filmdir, beş Oscar’a sahiptir. Yönetmenliğini West Side Story’nin yönetmeni Robert Wise üstlenmiştir.

Ek bilgi: Bu filmin uyarlaması olarak, Türkiye’de 1969 yılında, baş rolünü Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit’in üstlendiği, Sen Bir Meleksin adlı film çekilmiştir.

The Nighmare Before Christmas (1993)

Animasyon- Aile- Fantastik

Imdb: 8,0

Şöyle animasyon, fantastik bir tür katmazsam olmazdı. Güzel oldu, renk geldi.

Çoğunuzun bir zamanlar fanı olduğunuz o Jack karakteri bu filmde işte. Hallowen Kenti artık Jack’i sarmayınca, Christmas Kenti’ne gidiyor. Noel babanın işlerine burnunu sokuyor. Olaylar olaylar sonra. Bu bana Grinch’i hatırlattı şimdi.

Filmimizde müzik biraz daha fazla. Tim Burton meraklısına sesleniyorum: Senaristi Burton’dır. Şahsen Burton’cı olarak Ölü Gelin’i tercih ederim. Fakat Imdb farklı düşünüyor. Sağlık olsun.

La La Land (2016)

Komedi- Dram- Romantik

Imdb: 8,1

Günümüzden örnekle finali yapıyorum. Baş rollerini Ryan Gosling ve örümcekten adamımız Andrew’un eski sevgilisi hanım kızımız Emma Stone paylaşıyor. Of be araya magazin de kattık 🙂

Filme dönelim.

İki güzel insan, iki harika hayal. Aralarında büyük bir aşk… Sonra hayaller gerçek oluyor fakat yüreğimiz yana yana.

Ekrana “Neden!” diye bağırdığımı bilirim. Üstüne de soğuk duş aldım.

Onlar da yedi dalda Altın Küre ödülünü almışlar. Hak etmişler ama. O kostümler, o melodi, mekan, duyguların sahiciliği, tüylerimizin diken dikenliği, hepsi on numara beş yıldız.

Her film gibi bu film de bize bir şeyler öğretiyor. Zaten öğrenmiş olana “Al sana bir daha!” diyor. Tokat gibi. Ne olursa olsun, biraz müzikle aşkı kalbinde hissetmek isteyen için La La Land güzel seçim. Tam bir pazar kahvaltısı filmi.

Keyifli Seyirler. 

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply