Koca Yürekli Şarkılar | 90’lar Listesi 1

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bölüm 1-KOCA YÜREKLİ ŞARKILAR

İlk serim, Güney Marlen’i yazdığımda bir çok arkadaşın, eşin, dostun yorumlarını aldım. Aranızdan  biri bana çok güzel bir yorum yaptı. O da biliyor böyle biri varmış!

”Gülcan hocam (yazınızda öğrendim adınızı) yazınızı büyük bir keyifle okudum. Ben zaman zaman Fikret Kızılok şarkılarını tekrara alıp gece yarılarına kadar uyumayı unutmuş birisiyim. Arada deseler ki özel bir şarkı söyleyin, Fikret Kızılok-Yeter ki şarkısını önerdiğim çok olmuştur. Bunun dışında ilk defa dinleyip sabahlara kadar başka hiç bir şarkı dinlemeyen birisiyim. Sizinde Güney Marlen şarkısına denk gelip takılı kalmanızı anlayabiliyorum. Buna ilave olarak bu şarkının aslında kalp rahatsızlığı anında yazılması çok enteresan. Doğum gününüze dair güzel bir anı ile güzel bir şarkı bulmuşsunuz. Duygularınızı sözlere aktarırken büyük bir heyecan ile aktardığınızı hissettim ve çok beğendim yazınızı. Emeğinize kaleminize sağlık :)”

Siz değerli okuyucularımızdan,platformlarda paylaşmamla birlikte çok güzel geri dönüşler aldım. Bir çoğumuz Güney Marlen’i öğrendi ama yetmez devam edin. Yayın, yayılsın.

Amacımız müzikle hoş vakit geçirmekse yapın bunu! Ne demiş Sait Faik Ağabeyimiz, ”Bir insanı sevmekle başladı her şey!”

Bir okuyucumuzun bu yorumu için çok teşekkür ederim. Belki bunu da okuyordur kim bilir? Yer vermek istedim. Sonra ikinci serimi yazmak için planlar yaptım. Onu da janjanlı şarkılar olarak belirledim. Eğlencenin üstü bir şey olduğunu söyleyenleriniz oldu,”Abla! Aynen ya!” diyenlerinizde. Netice de ortak bir noktada buluştuk. Dilerim ki yüzümüzün akıyla yepisyeni içeriklerle devam ederiz yolunuza. Bir avuç insanız, ne kıralım ne üzelim birbirimizi. Ama sayımız artsın, taşsın, çoğalsın. Kaba tabirle ”Mutluluk köpeğimiz olsun!” En büyük nimet sağlıklı olmak  ve hayattaysa ana,babaya hürmettir. Onların tecrübelerine saygı duyun, çok sevin. Eğer ki vefat etmişler ya da hiç onları tanımıyorsanız bile şükredin. Çünkü ”Biz bir mucizeyiz.” Yani ; We are all a miracle!

Bir an kendimi Recaizade Mahmut Ekrem gibi hissettim. Bilenler bilir, Araba Sevdası’nda ki Fransız hayranlığını. Ama bir tezat var, niye İngilizce yazdım buraya? Daha havalı duruyor. Umarım doğrudur, yanlışsa gizliden diyiverin olur mu?

90′ ların  çocuklarından biriyim. Atariyi sol elle oynayan, çember çeviren, üçgen oynayan, bisiklete binen bir çocuk. Öyle çok sokak serserisi gibi dolaşmadım, fazla oyun da oynamadım ama çocukluktan da geri  kalmadım. Hele ki bu zamandaki çocuklardan daha şanslıydım. Kuzenlerimle orta sıçan oynamışlığım var, futbol oynamışlığım var. Duman’ın Her Şeyi Yak şarkısına klip çekmişliğim var. Benim biricik meleğim olan annemin : ”Yavrum üşürsün, diyip tepsi içinde kar oynayayım diye eve getirmişliği var! Ama netice de kar sıcaktan değil , sevgiden erimiştir ya hu! A dostlarım, belki yaşadığınız hayat istediğiniz hayat değildir. Ama şükretmeyi unutmayın. Gülen bir yüzün geçiremeyeceği yaralar yoktur ama acılar vardır. Kimse mükemmel bir hayat geçirmiyor, sen niye canını sıkıyorsun ki ? Ufacık , tefecik şeyler için.

Son olarak beni ”samimi” bulan koca yürekli insanlara çok teşekkür ederim. Bende bu güzel insanlara ”Koca Yürekli Şarkılar, 90 ‘lar Listesi” hazırlamayı uygun buldum.İşte listemiz buyurun. Sağlıcakla kalın hoşça kalın!

1.LEVENT YÜKSEL -ZALİM

(Endüstri Meslek Liselerinin çıkışlarını bilir misiniz? Kravatlar boyuna dolandırılmış , formalar yerli yerinde, saç baş toplu 🙂 . İşte okul bitti. Karşında da Kız Meslek Lisesi varsa, Levent Yüksel ”Zalim Senin Allah’ın yok mu?” diye boşuna demez.)

Mübarek bir siteden alıntıladığımı da paylaşıyorum.1996 yılında Levent Yüksel‘in yorumuyla tüm Türkiye’nin tanıdığı Zalim şarkısının sözleri malum Sezen Aksu‘ya ait, peki ya bestesi?”

Sezen Aksu’yu ziyarete gelen Türkmenler, ona Ashkhabad grubunun Bayati şarkısını hediye ederler. Sezen şarkının bestesini çok beğenir, Türkçe sözler yazar ve Levent Yüksel’den okumasını ister.

2.SİBEL ALAS-ADAM

(”Sevip de söyleyemediğim şarkılar var!” Evet sesim pek iyi değildir, hiç iyi değildir.Ancak bir hayalim var. Şu yazdığım sözlere beste yapabileceğim bir ekip arkadaşı bulursam çok sevineceğim. Bunu ciddi diyorum. Amatörde olabilir, profesyonel de olabilir. Ancak tam bu şarkıdaki gibi 5.30 dk az olmasın lütfen 🙂 Teklifimi ciddiye alın, ama sen söyle falan demeyin!)

Neyse !Yanıma korlar mı adam seni ? Korlar kısmına takılan bir neslimiz var. ”Yağmur bulutu unutursa, dalında çiçeği kurutursa, yar benden utanırsa…” kısmı favorimdir. Utanmak güzel bir duygudur. Şimdi utanmayı öğreten ansiklopedik bilgiler vermeyeceğim. Aşkın tanımını yapıp germeyeceğim, bilgilik taslamayacağım. Ama bak edebi bir yazı değil mi başı ? ”Gel rüyamda göreyim seni dediğin bir adam var!”Yıl 2017 hala o düşteki adamı bulamayanlar var. Çünkü o düşte, rüyada. Dünyada yok öyle biri kızlar.Bakın dinleyin beni bitirin okullarınızı!Ağlamayın gidenlerin ardından, saplantılı duygulara sapmayın! İsmail Abi :”Bir gün o gemi gelecek!” diyorsa gelecek! Bekle!

3.SEZEN AKSU-KAÇIN KURASI

(Sibel Tüzün’ün arkasından bir teyze bağırır :”Sibeeel! nerdesin?” gibilerinden bir şey der. Raks Müzik logosuyla klip başlar ama hamamda. Sözleri biricik Sezen AKSU’ya ait olan bu şarkıyı Sezen Aksu ‘da söylemiştir. Hatta bir ara Kırgın Çiçekler’deki Meral yani Aleyna Solasker’de icra etmiştir.Söyleyeni kim olursa olsun günü kurtarır.)

Bir şükela bak ne demiş ?

”Gurbette aklıma düştükten sonra (ama sadece “nereden bu kaşın gözün temeli” kısmı ) fellik fellik internet de aranmış , doğal olarak şarkı ismi bilinmediği için bulunamamıştır. Ardından Sezen Aksu dinleyen ve hayran olan tüm arkadaşlar tek tek aranarak sorulmuş, hatırladığım sözler tekrarlanarak şarkının ismine ordan da mp3 üne ulaşılmaya çalışılmıştır. Ama bulunamamıştır. Umutlar tamamen yitirilmiş halde iken, rock dinleyen bir arkadaşa battı balık hesabı yan gider hesabı sorulmuş ve “haa abi dur biliyom, o Sibel Tüzün’ün de söylediği kaçın kurası  değil mi” diyerek bi de üstüne üstlük 15 dakika sonra inernetten bulup indirip bana göndererek günler süren işkenceye son vermiştir.
Evet ne demek istedim.. demem o ki, pek güzel bi şarkı.. Güzel şarkıların en azından adını hatırlayın  ya da fil hafizalı bir arkadaş edinin.

Adam olayı özetlemiş, rockçı bir arkadaşınız olsun ! diyor. Anam! herkes gözlerini açmış fellik fellik şarkı arıyor. Sezen n’aptın sen, milletin gözünü açtın! Evlenme yaşını düşürdün, hani nerede iş kadını ? 🙂 Bir kız bu kadar asılabilir anca asılırsa da  bu kadar olur. Nüfus bilgilerini sormak yerine : ”Yavrum baban nereli, nereden bu kaşın gözün temeli !” diyin. Erkekler bir kıza bir diyin! Çantayı yemezseniz ben buradayım! Hop oğlum derler ”Burası Türkiye!”Türk kızları Estergon Kalesi , İstanbul gibidir. Fethi zordur, sen bir sefer et gel! Hadi bakalım!

4.MİRKELAM -TAVLA

(”Şu televizyon kanalını değiştir de Mirkelam’ın ikinci klibini izleyelim.” Gençleri neye teşvik ediyor bu ağabey? Tavla mı oynayın? diyor , ne diyor. Arkada zar, mar var. Atıyorsun ama tutmuyor. )

Duygu ile Hasan’ın, A ile B’nin düğün hikaye kliplerinde kullanılır. Bütün sosyal medyalarında paylaşıp , hava atarlar. ”Tavladım, tavladım!” Ama yine yetmez. İnstagram’a da koy, facebook’a koy, Snapchat’e de at.Utanma Printerest’e de koy!  Olan var olmayan var be abla!Tamam anladık. Tavladın da bizi mi düğüne çağıracaksın ,yoksa mahallendeki bakkal amcanı mı? Yapma gözümüze sokma! Mİrkelam sen bu yolda yürü devam et, sen koşa koşa büyüdün! Bizde dinliyoruz.

5.DEMET SAĞIROĞLU- ARNAVUT KALDIRIMI

(Arnavut kaldırımı Arnavutların değildir, Karabüklünündür. ”Welcome to Abisi’nin ! ” Bu capsi  görürsün.  Dünya Koruma listesine alınmış Safranbolu’da var bu Arnavut Kaldırımı. Sanılanın aksine pek de romantik değildir. Rugan ve topuklu sevgili hemcinslerimi hafta sonları görmüşlüğüm vardır. Ama yapmayın kızlar! )

Arnavut Kaldırımı topuklu kaldırmaz. Japonlar biliyor bu işi. Bir fotoğraf makinesi, sırt çantası ve spor ayakkabı. Her hafta sonu yüzlercesi var Safranbolu’da. Bir de çok cana yakın insanlar, bir fotoğraf çekil mutlu olurlar. Ama bizim milletimiz de cana yakındır. Bir Japon turist görse Shakira sanıp boy boy fotoğraf çekilir. Bizim Japon kardeşimizde ”Beni sevdiler sanır!”Oysa ki o fotoğraf İnstagram’a konulup hava atılmak için vardır 😀

6.CANDAN ERÇETİN- YALAN

(Anneme diyorum , ”Bu şarkı amcamın düğününde çaldıydı.” Annem  nereden hatırlayacaksın sen? derdi hep. Ama hala hatırlıyorum, çaldı bu şarkı.Peki hikayesi ne derseniz , ”hayatın boş olduğunu, yalan olduğunu, bir gün öleceğimizi anlatıyor. İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Ama ölürken yanlarında güzellikler getirerek ölmelidir. Süslemeye gerek bazı sözleri diyeceklerim budur. Kaybettiklerini  hatırla,  bir Fatiha oku hocam !Her şeyin geyiği yapılır ama ölümün yapılmaz. Sen de bineceksin bir gün o gemiye, ”Her canlı ölümü bir gün tadacaktır!” Yazılı araba göreceksin, Cenaze anonsları duyacaksın bir taşra kentinde. Ve hala kibir, nefret taşıyacaksın kalbinde ha?)

28 EKİM 1997-ALINITIDIR

Alıntı linki : http://www.milliyet.com.tr/1997/10/28/yasam/can.html

Bu klibin hikayesinin gerçek olması, Candan’ı kahretti, üzdü.

Geçen hafta Konya – Ereğli Karayolu’nda meydana gelen ve 48 kişinin diri diri yanmasıyla sonuçlanan trafik kazasının en dramatik yönü, yolculardan birisinin defterindeki şarkı sözleriydi.

Candan Erçetin’in ‘Yalan’ adlı şarkısının sözlerinin yazılı olduğu kağıt parçası, her nasılsa alevlerden kurtulmuştu. ‘Dünyada ölümden başkası yalan’ dizeleriyle başlayan bu sözler kimliği meçhul trafik kurbanının kaderini yansıtıyordu.

 

İşin ilginç yanı, ‘Yalan’ adlı şarkının video klibi de bir otobüs yolculuğunu konu alıyordu. Televizyon haberlerine yansıyan bu acı olaydan en çok etkilenenlerden biri de, parçanın yorumcusu Candan Erçetin’di. Ünlü şarkıcı, parçasının bu kazayla gündeme gelmesine kahrolduğunu belirterek, “Yalan’ın klibini Mete Özgencil çekti. Hayatın ne kadar boş olduğunu, yitirilen zamanın geri gelmeyeceğini konu alan bir şarkıydı Yalan” dedi.

LİSTENİN DEVAMI BİR SONRAKİ YAZIDA GELECEK.Şimdilik bu kadar !

Görüş, öneri, beğeni, az dozlu eleştirileriniz için bana ulaşabilirsiniz.

iletişim Bilgilerim:

Gülcan KORKMAZ Karabük Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı

E-mail: glcnkrkmz834@hotmail.com

Instagram:

 https://www.instagram.com/gulcankorkmazweb/?hl=trİki bölüm halinde yayınlanacaktır.

Paylaş.

Leave A Reply