İstanbul’dan Günübirlik Kaçış: BURSA

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Evin duvarları üstünüze geliyorsa, “Ah, bir yerlere gitsem sokaklarında kaybolsam!” diye diye bir hal olduysanız fakat zaman bulup gidemiyorsanız derdinizin devası geldi: Günübirlik geziler! İstanbul’dan hem de araba kullanmadan, trafikle uğraşmadan kaçabileceğiniz harika bir yer biliyorum. Haydi, hep beraber Bursa’ya gidiyoruz!

Deniz otobüsü kullanarak Bursa’ya yaklaşık 2 saat gibi bir sürede ulaşıyorsunuz. Burada tercih edebileceğiniz 2 alternatifiniz mevcut. Kadıköy-Yenikapı-Güzelyalı güzergahında hizmet veren İDO ve Eminönü/Sirkeci-Mudanya, Büyükçekmece-Mudanya güzergahında hizmet veren BUDO. BUDO sabit fiyatlı bilet satışı ile sefere yakın saatlerde yüksek fiyatlara bilet alınması durumunun önüne geçerken, planlı seyahatlerde ise uygun fiyatlı bilet seçenekleri ile İDO’yu tercih etmek avantajlı olabiliyor. Burada tercih tamamen size kalmış.

Mudanya varışlı rotayı tercih ettiyseniz iskeleden çıkıp yoldan sağa doğru devam ettiğinizde Mudanya Mütareke Evi Müzesi sizi karşılayacak. Burayı gezdikten sonra karşı yola geçip Bursa minibüsleriyle Emek veya Organize Sanayi metro durağında inip, metro ile Şehreküstü’de inip merkeze ulaşabilirsiniz.

Güzelyalı varışlı rotayı tercih ettiğinizde iskeleden çıkar çıkmaz sizi otobüs ve minibüs durakları karşılıyor. Bursa minibüslerine binip Emek veya Organize Sanayi metro durağında inip, metro ile Şehreküstü’de inip merkeze ulaşabilirsiniz. Mudanya’da güzel bir yer söyledin, Güzelyalı’da nereye gidelim derseniz size Güzelyalı Marina‘da yürüyüş yapıp, Turan Emeksiz Otantik Gemi Oteli’ni kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

“Eee, Şehreküstü’de indik, sonrası?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte size gününüzü güzel geçirmenizi sağlayacak birkaç güzel yer:

Bursa Şehir Müzesi

Bursa’ya ilk kez gelenler için olmazsa olmaz mekanlardan birisi de Bursa Şehir Müzesi. Çok özenle hazırlanmış bu müze sizi 1970’li yıllara kadar götürüyor. Bursa dışından gelenlerin Bursayı daha iyi tanımak için Bursa’lıların da hafızalarındaki anılarını tekrar yaşamaları adına mutlaka görmelerini öneririm.

Giriş Ücreti: Tam: 2TL, Öğrenci: 1 TL

Koza Han

Koza Han bahçesinde bir çay içtikten sonra üst katta bulunan ipek şal, eşarp, fular gibi ürünler satan dükkanları gezebilirsiniz.

Tarihi Abdal Simit Fırını

Abdal Mehmed Türbesi’nin karşısında bulunan, her daim kapısında uzun bir sıra olan sıcak simit ve tahinli pidesi ile meşhur olan bu fırına uğrayıp simit ve tahinli pidesinden almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ulu Cami

Bursa’nın simgesi, Evliya Çelebi’nin deyimiyle Bursa’nın Ayasofya’sı… Anadolu Türk mimarlığının en büyük ilk camisi Ulu Cami’ye uğramadan Bursa yolculuğunuzu tamamlamayın.

 

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply