Güzelliğinin Büyülediği Muhteşem Dünya Manzaraları

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çoğumuzun varlıklarından bile haberi olmadığı birçok dünya güzelliği var.  Bunların birkaçına gelin beraber bakalım. 🙂

1. SVALBARD-NORVEÇ

Avrupa’nın bittiği yer’ olarakta bilinen Svalbard, Kuzey Buz Denizi’nde bulunan Norveç’e bağlı bir ada. Biraz ötesinde yaşam yok ve tüm kuzey ülkelerinde olduğu gibi bu ada da kış manzarası çok güzel.

2. BENEKLİ GÖL-KANADA

Benekli göl Kanada’da bir Kızılderili kabilesine aittir ve kabile başkanının izni olmadan görmek mümkün değildir. Ayrıca bu ilginç görünüşlü doğal güzellik; magnezyum, kalsiyum, sodyum sülfat gibi bir çok minerallerin yüksek olduğu bir gölettir.

 

3. DEVLER KALDIRIMI-KUZEY İRLANDA

Merdiven basamaklarını andıran bu dünya güzelliği, Kuzey İrlanda da volkanik patlamalar sonucunda mağma akıntılarından oluşmuştur ve yaklaşık 40 000 bazalt sütundan meydana gelir.

 

4.MOERAKİ KAYALARI-YENİ ZELANDA

Namı değer Ejderha Yumurtası. Yeni Zelanda’nın Koekohe Plajı’nda bulunan ve çikolata toplarına benzeyen bu kayalar, etrafındaki toprağın, kayaların kendi yapısından daha yumuşak olması sonucu ortaya çıkmıştır.

 

5. PLİTVİCE GÖLLERİ-HIRVATİSTAN

Plitvice gölleri Hırvatistan’da bulunan ve UNESCO Kültür Mirasları listesinde yer alan bir doğal parktır.Mavi ve yeşilin mükemmel uyumunu sergileyen bu parkta tam olarak 16 göl vardır.Şelalelerin taçlandırdığı göllerin boyutları birbirinden bağımsızdır.

 

6. BROMO DAĞI-ENDONEZYA

Bromo Dağı Java ve Endonezya’nın en popüler turistik noktalarından biridir. Aktif bir volkanik yanardağ olan Bromo günümüzde bile hareketliliğini sürdürüyor.Sık sık küllerini püskürten ve eşsiz manzaralar sergileyen Bromo, krateri görmeye gelen sayısız insana ev sahipliği yapıyor. Hatta tırmanamayacak kişiler için orada bulundurulan atlar sayesinde herkesin geziden tat alması sağlanıyor.

7. SHİLİN TAŞ ORMANI-ÇİN

Shilin, Çin’in güneybatısında bulunan Yunnan şehrinin en popüler turistik bölgesi. Sanki topraktan fışkırmış gibi görünen uzun kayalar 30 metre yüksekliğinde olabiliyor ve sayıları gerçekten de size taşlaşmış bir ormana bakıyormuş hissi veriyor.

Paylaş.

About Author

Merhaba ben Sinem! :) Anadolu üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Bilgilerimi ve çevirilerimi sizlere aktarmak için buradayım. :)

Leave A Reply