Günün Doodle’ı | Paralimpik Kış Olimpiyatları

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Paralimpik Kış Olimpiyatları başladı. Günün Doodle’ını gören herkes gibi benimde az önce haberdar olduğum bu olay, 1948′ den beri her yıl düzenleniyormuş. Bu sene de Güney Kore’in PyeongChang şehrinde 9 -18 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Nedir bu Paralimpik Kış Olimpiyatları?

Peki, Paralimpik nedir, ne anlama geliyor? Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Orijinalindeki “paralympic” kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen “paralyzed” ve “olympic” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir. Paralimpik Oyunlar 1948’deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008’de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atlerler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır.

100 ülkeden sporcunun katılacağı Paralimpik 2018’de birçok dalda müsabakalar gerçekleşecek. Alp Disiplini,  Artistik Buz Pateni, Biatlon, Bobsleigh, Buz Hokeyi, Curling, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu, Kısa Mesafe Sürat Pateni, Kızak, Kuzey Disiplini, Serbest Stil Kayak, Skeleton, Snowboard ve Sürat Pateni branşlarında sporcular madalya mücadelesi verecek.

Türkiye’de Paralimpik Olimpiyatları

Türkiye, 1992 Barceona’dan bu yana katıldığı paralimpikteki ilk madalyasını 2004 Atina’da elde etti. Atıcılıkta Korhan Yamaç, altın madalya kazanarak adını paralimpik tarihine yazdırdı. 2008 Pekin’de ise okçulukta Gizem Girişmen altın madalya kazanarak, ilk Türk kadın paralimpik şampiyonu oldu.

MİLLİ KAYAKÇI MEHMET ÇEKİÇ TÜRKİYE’Yİ TEK BAŞINA TEMSİL EDECEK!

Güney Kore’in PyeongChang şehrinde 9 -18 Mart tarihleri arasında yapılacak olan 2018 Paralimpik Kış Olimpiyat Oyunlarında Türkiye’yi bedensel engelli milli kayakçı Mehmet Çekiç, alp disiplini dalında temsil edecek. 2014 yılında Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Paralimpik Kış Oyunlarında Türkiye, tarihinde ilk defa erkekler alp disiplini kayakta Esat Hilmi Bayındırlı ve Mehmet Çekiç tarafından temsil edilmişti. 2018 yılında ise Mehmet Çelik, 2. defa paralimpik oyunlarında tek sporcu olarak Türkiye’yi temsil edecek.

2018 Paralimpik Olimpiyatının tanıtım videosu:

Paylaş.

About Author

Leave A Reply