Eskişehir Neden Öğrenci Şehri?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Üniversite dediğin İstanbul İzmir gibi yerde okunur ağbiii” diye başlayıp “Eskişehir zaten öğrenci şehri bro” diye biten üniversite tercih sürecinden sonra nasıl bir yer sizi bekliyor?

Bu soruya cevap olabileceğini düşündüğüm 9 maddede buyrun Eskişehir:

1-Güvenli

Genelde öğrencinin yaşadığı bu kentte suç oranı oldukça düşük hatta Crime Index’in 2016 raporuna göre dünyanın en güvenli şehirleri sıralamasında Türkiye’de bulunan tek şehir ve dünyanın en güvenli ikinci şehri unvanına sahiptir.

2-Ucuz

Hem ev kiralarıyla hem kültürel etkinlik biletleriyle hem de dışarıda yeme-içme olanaklarıyla diğer büyükşehirlere göre oldukça uygun. Bu durum şehrin öğrenciler tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

3-Modern

Porsuk çayının etrafıyla Venedik, Sazova Parkı’nda bulunan masal şatosuyla da Moskova havası şehirde hissediliyor.  Şehrin birçok yerinde bulunan küçük heykellerle de şehre güzel bir hava katılmış. Aynı zamanda arkeoloji müzesi ve Odunpazarı evleri gibi tarihi mekanlarla da modern ve tarihi bir şehir imajı yakalanmış.

4-Ulaşım kolaylığı

Küçük bir kent olduğundan dolayı çoğu yer yürüme mesafesindedir. Şehirde en çok kullanılan toplu taşıma  tramvaydır. Birçok yere tramvay hattı olması ve sık sık gelmesi bu durumu güçlendirmiştir ama kışın soğukta herkes tramvaya bindiği için tramvaylara binmekte zorlanabilirsiniz çünkü şehir nüfusuna göre tramvayların kapasiteleri yetersiz. Bu durum içinde alternatif olarak otobüs ya da minibüsleri kullanabilirsiniz. Şehir dışı olarak da hızlı tren olduğu için Ankara İstanbul gibi yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5-Öğrenci Dostu

İki tane devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bu yüzden şehirde azımsanamayacak bir öğrenci nüfusu var. Durum bu şekilde olunca işletmelerin içerikleri de öğrenciye göre yapılıyor. Yani Eskişehir’e geldiğinizde kafanıza uyan bir mekan illa ki bulursunuz.

6-İç Anadolu’da Deniz

Şehir imkânları olabildiğince geliştirilmeye çalışılmış. İç Anadolu’da olmasına rağmen Eskişehir’de deniz vardır. Kent parkta yer alan bu yapay plaj, kum ve tuzlu suyla deniz ortamını andırsa da yeterli ilgiyi görememiştir.

8-Kültür

Kültürel anlamda zengin bir şehirdir. Balmumu müzesi, Cam Sanatları müzesi, Karikatür müzesi gibi ilginç birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehirde tiyatroya büyük bir ilgi vardır bu yüzden gitmek istediğiniz bir oyun olursa birkaç hafta önceden bilet almanız gerekir. Kültür seviyesi yüksek olan bu şehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilerek onurlandırılmıştır.

9-Soğuk

Şehir ayazıyla meşhurdur. Kış süresi oldukça uzundur. Ne kadar kalın giyinirseniz giyinin o soğuğu illa hissedersiniz ve nisanda bile kara hazırlıklı olun 😀

Şehirle İlgili Duyuru 1: Kırmızı Şimşekler

Eskişehirspor’a büyük bir tutku ile bağlı olan Eskişehir halkı maç zamanlarında farklı takım formasını giydirmemektedir

Şehirle İlgili Duyuru 2: Geleneksel Kar Topu Savaşı

Şehirde ilk kar tuttuğunda Facebook üstünden etkinlik oluşturulup Espark’ın oradaki sokakta kar topu savaşı yapılmaktadır. O saatlerde oradaysanız birden kendinizi bir savaşın ortasında bulabilirsiniz.

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply