Devrim Niteliğinde Buluşa ABD’den Ödül

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kök hücre ve hücresel tedavi alanında devrim niteliğinde buluş tıp dünyasında büyük ses getirdi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibinin kan ve kök hücreden ürettikleri Yapay Deri, diğer adıyla “Dermoplastik’ çalışması ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği’nin ‘En İyi Deneysel Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Bu çalışma aynı zamanda, Türkiye’nin “ilk yerli yapay deri üretimi” olması özelliğiyle de bir ilk. Geliştirilen yapay deri, ülkemizde de her yıl yanık nedeniyle tedavi gören 1 milyonu aşkın hastaya umut olabilecek.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı “Ülkemiz adına gurur verici olan bu ürünü kısa sürede DermoTürk adıyla hastaların hizmetine sunmayı hedefliyoruz” diyor. Prof. Dr. Ovalı ve beraberindeki Türk bilim insanları 8 Ekim’de Orlando’da düzenlenecek törenle ödüllerini alacaklar.

Aynı zamanda Orlando’da alacağı ödülü Maçka’da şehit olan Eren BÜLBÜL’e adayacağını şu sözlerle belirtti.

“Orlando’da ödülü alırken herkes Atatürk bakışlı çocuk için, Eren için ödülü kaldırdığımı bilecek. Ödülümü Atatürk bakışlı Eren’e adıyorum”

“Eren Bülbül, Facebook hesabından yaptığı iki ay önceki paylaşımında, ‘Biri de çıkıp demiyor ki, Eren iyi ki varsın’ diye bir paylaşımda bulunmuştu. Eren Bülbül şehit olunca ve bu paylaşımını okuyunca ‘Eren için ne yapabilirim’ diye düşünürken, 14 Ağustos’ta ödülü kazandığım tebliğ edildi ve hiç düşünmeden bu ödülü Eren Bülbül için alacağıma karar verdim. Ben kendi adıma 8 Ekim tarihinde Orlando’da bu kalıcı ödülü Eren’in adına alacağım ve ödülü aldığımda ‘İyi ki varsın Eren Bülbül’ diyeceğim.”

Kaynak 1

Kaynak 2

Bu içeriği de beğenebilirsiniz

Çevre Kirliliğine Karşı Böyle Mizah Görülmedi | Eskişehir

 

 

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply