Carpe Diem! | Yol Açık Yola Çık

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Lise yıllarında Ölü Ozanlar Derneği’ni izledikten sonra okuduğu saçma sapan alt yazılara kapılıp, hayatımın anlamını bulduğunu sanan  ama özünde “Carpe Diem”in ne anlama geldiğine dair hiçbir fikri olmayan arkadaşlarımızdan duymuşuzdur, bu büyülü kelimeyi.

“Tüm kötü altyazılara rağmen John Keating rolü ile hepimizi derinden etkileyen Robin Williams’a selam olsun!”

Carpe Diem kavramı tarihte ilk kez, Latin edebiyatının önemli ozanlarından olan Quintus Horatius Flaccus tarafından “Odes” isimli şiir kitabında kullanmıştır. Popüler kültürde “anı yaşa”, “gününü gün et” anlamlarında kullanılan “Carpe Diem” kavramını kullanılmakta. Horatius ise içinde bulunduğumuz “an”ın yaşanmış olmak için yaşanmasından çok daha değerli olduğunu vurgulamak için kullanıyor. Çünkü, sevgili okur arkadaşım, “yarın”ın bize ne getireceği belli değil ve ondan bir şeyler beklemek sadece bugünü kaçırmamıza neden oluyor. Diğer bir gerçek ise biz farkına bile varmadan yarın da gelip geçecek ve dün olacak!

Hayattan korkan, sürekli yarını düşünerek  sadece yarına hazırlanması öğretilen; sınıfının başarılı, eğitim hayatı boyunca tüm veli toplantılarında itaat etmesi gereken tüm otoritelere itaat ettiği için övülen ve hayatın sonraki dönemlerinde de herkes tarafından takdir edilen arkadaşlar vardır. İşte bendeniz de onlardan biriydim. Artık böyle bir hayata tahammül edemez hale geldiğim noktada, tabularımı yıkarak çıktığım bu 27 günlük gezide pek çok iyi ve az da olsa kötü şeyler yaşadım.

Bu turda öğrendiğim en önemli şey ise Carpe Diem’in de gerçekten tam olarak ne anlama geldiği oldu. 2017’nin Ocak ayının son gününde, -10 derece’de İran’da Azerbeycan’a doğru kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerde otostop çekerken farkına vardığım “an”da bulunma, “an”ı yaşama hissi o güne kadar hiç tatmadığım bir duyguydu. İşte bu yüzden bu gezi de yaşadıklarımı siz sevgili okur arkadaşlarıma Carpe Diem başlıklı yazı serisi ile aktaracağım. Şimdiden “ne kadar da klişe” diyenleri duyar gibiyim, onlara tek diyeceğim okumadan bilemezsiniz.

Son olarak sevgili okur Yol Açık, Yolaçık!

Paylaş.

About Author

1 Yorum

Leave A Reply