Başımı Alıp Gitmek İstiyorum Diyenler İçin: Tristan da Cunha

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Herkesten uzak olmak istiyorum, kafa dinlemek istiyorum, alıp başımı gidesim var” diyenlere tam uygun bir yere burası. Ama giderseniz , geri dönmek biraz zor. Tristan da Cunha bir volkanik ada fakat ayırıcı özelliği; en yakın yerleşim yerine 2000 km uzaklıkta olmasından dolayı dünyada ulaşılması en zor yer olmasıdır.

Bu ada ilk kez 1506 yılında keşfedilmiş ve İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlanmıştır. Keşfedildikten sonra adaya sekiz erkek , yedi kadın göç etmiştir. Şimdi ise ada da 300 kişi yaşamaktadır.
Ada’nın resmi dili İngilizce’dir. Dolayısıyla adaya girmek için Britanya vizesi almak gerekiyor.

Ada da sadece sekiz adet soyad vardır. Ada da çok sayıda akraba evliliği olduğu için genetik hastalıklar yaygındır. Halkın büyük çoğunluğu astımdır.

Atlas Okyanusu’nun ortasında bulunan Ada’nın dış dünyayla ulaşımı sadece teknelerle sağlanır. Ada’ya en yakın yerleşim yeri 2000 km uzaklıktaki St. Helena Adası’dır.
Ada’nın en güzel yanı dış dünya da yaşanan savaşlar , krizlerden hiç etkilenmemesidir. Ayrıca bu ada da paranın da pek bir önemi yoktur. Halk geçimini balıkçılık ve tarım yaparak sağlar.

“Peki bu ada da hiç vakit geçirecek yer yok mu” ?diyeceksiniz. Ada da sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastane, 1 postahane, 1 müze, 1 pastane, 1 yüzme havuzu, 2 kilise , 1 internet cafe ve 1 tane bar bulunuyor. Burada yaşayan halk , yaşamından memnun.

Hala kafa dinlemek istiyorum diyorsanız siz de bu adaya gidebilirsiniz.

 

 

 

 

Paylaş.

Leave A Reply