Bambaşka Bir Müzikal: Hamilton

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ne Hamilton’ı, N’oluyor?

Başka bir yazı için linkleri, medyayı sona saklamak mantıklı ama hemen BU LİSTEYİ BAŞLATIN, arkanıza yaslanın, dinleyin ve okuyun. Bariz bilgileri yoldan çıkaralım (çünkü detaylar çok ilginç); konumuz Amerika’nın “kurucularından” Alexander Hamilton’ın bu yoldaki hikayesini hip-hop tarzında anlatan bir müzikal.

Alexander Hamilton rolünde; şarkıları besteleyen Lin-Manuel Miranda

Hip-Hop ve Müzikal Ne Alaka?

Bu hayalini hayata geçiren Lin-Manuel Miranda işte bu soruya yüzlerce kez cevap vermek zorunda kaldı ve sıkılmadı. Hatta 7 yıl önce Beyaz Saray’da bu fikrini bir konuşmada anlattı. “Hayatı hip-hop’u en iyi temsil eden kişinin hayatını bir albüm yapmak istiyorum. Alexander Hamilton.” Aldığı cevap bir oda dolusu kahkaha oldu. “Fakir bir yetim” olarak doğdu. Daha sonra George Washington’ın sağ kolu ve Amerika’nın kurucularından biri oldu. Bu sözünden sonra albümün ilk şarkısını söylemeye başladı; ve kahkahalar kesilmedi. Daha sonra Miranda önderliğinde Hamilton, adeta ismini aldığı kişinin hayatına paralel bir şekilde; başta ondan beklenmeyen başarıya imza atarak bir haftada 3.3 milyonla Broadway‘in rekorunu kırdı.

Sadece Bayrağın Rengi Önemli

Lin-Manuel Miranda’nın müzikali yaparken yaptığı tek ilgi çekici seçim hip-hop tarzında olması değildi tabii ki. Neredeyse hepsi “beyaz” olan tarihi isimleri; siyahi, meksikalı, asyalı demeden ayırmadan güçlü sesleri ve sahnedeki karizmalarına göre seçilmiş olmaları. Burada ilginç olan tabii ki Miranda’nın ırkçı olmaması değil (bu yüzyılda beklenen bu) Broadway‘in beyaz insanların, zengin kesim alanı olarak görülmesi. Miranda bu konuyu şöyle ele almış; “O günün Amerika’sını anlatırken yüzümüzün bugünki Amerika olmasını istedim. O dönemin kölelerinin torunlarının; bu hikayeyi anlatıyor olması bana şiirsel göründü.”.

Henüz ne yazık ki müzikali canlı performans haliyle internetten izlemenin bir yolu yok. Şimdilik albümü Spotify’dan dinlemeye devam edebilirsiniz.

Eğer dinleyecek başka bir şey arıyorsanız bu yazımızı; kendi Spotify listenizi oluşturmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız da bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaş.

About Author

İlgileri: Her şey. Hobileri: Çoğu şey. Yapmak İstedikleri: Bazı şeyler. Yaptıkları: Az bir şey. Bildiği: Hiçbir şey.

Leave A Reply