Alışılmışın Dışında Bir Kütüphane: Yaşayan Kütüphane

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yaşayan Kütüphane Nedir?

Yaşayan Kütüphane, tam anlamıyla alışılagelmiş bir kütüphane gibi hizmet vermektedir. Okuyucular gelirler ve kütüphane kataloğundan seçtikleri bir kitabı belirli bir süre ödünç alırlar. Kitabı okuduktan sonra kütüphaneye iade ederler ya da kitabın süresini uzatırlar. Hatta duruma göre farklı bir kitap ödünç alabilirler.

Buraya kadar her şey normal bir kütüphanede yaptığımızla aynı diye düşünmüş olabilirsin.İşte tam bu noktada Yaşayan Kütüphane farkını koyuyor. Yaşayan Kütüphane’de kitaplar; insanlardır ve kitaplar okuyucular ile konuşabilirler.

Yaşayan Kütüphane’de bulunan kitaplar sıklıkla kendilerine  karşı ön yargı beslenen gruplardan ve ayrımcılık ve sosyal dışlanmaya maruz kalan gruplardan belirlenir. Kütüphanenin okuyucusu kendi ön yargıları ve bilmedikleri ile ilgili konuşmak isteyen ve bu deneyim için zamanını ayırabilecek olan herkes olabilir. Yaşayan Kütüphane’de kitaplar sadece konuşmaz okuyucunun sorularını cevaplayabilir ve okuyucuya soru sorabilir.

Bu deneyimi yaşamak isteyen herkes 10 Aralık Pazar Günü saat 12.00-18.00 arası Eskişehir Social Pub’a gidebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Comments are closed.