25. İstanbul Caz Festivali

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 25. kez gerçekleştirilmeye hazırlanıyor.

25. İstanbul Caz Festivali, 26 Haziran Salı günü Zorlu PSM Ana Tiyatro’da yapılacak Festival Açılış Konseri: 25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı ile başlayacak.

 

Festival 26 Haziran – 17 Temmuz arasında 27 mekânda, 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle caz severlere unutulmaz bir yaz yaşatacak. Şimdi programda öne çıkanları birlikte inceleyelim.

 

Melody Gardot 

27 Haziran 2018 – 21:00 UNIQ Açık Hava Sahnesi

 

Melody Gardot için, müzik yapmak, boş bir tuvale renklerini savuran Jackson Pollock’un cesaretine sahip olmak demek. Yıllar önce başından geçen ağır trafik kazası sonrasında, kendi şarkılarını yazmaya başlayarak, bu şarkılarla hayata tutunan Melody Gardot, aynı zamanda müziğin iyileştirici gücüne de sonsuz inanıyor. İlk kez 2009 yılında İstanbul Caz Festivali’ne katılan sanatçı yeniden İstanbullu izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Gece Gezmesi

28 Haziran 2018 – 19:00 Kadıköy – Moda

Festival kapsamında üç yıl da bütün biletleri tükenen ve dördüncüsü gerçekleştirilecek Gece Gezmesi; bağımsız sahnenin en heyecan verici ve alternatif isimleriyle Club Quartier, All Saints Moda Kilisesi, Moda Kayıkhane, Moda Sahnesi, Baba Sahne, Ağaç Ev Kadıköy, KargArt, Bant Mag. Havuz/BİNA, zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekânlarına yayılacak.

Etkinliğin programına Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Islandman, Nilipek, Melike Şahin, Taner Öngür & 43,75 ve Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions eklendi. Bunların yanı sıra yeni albümü Miles Kuçles’i geçtiğimiz aylarda yayımlayan caz müzisyeni ve besteci Selim Selçuk, son dönemde solo davul projesiyle dikkat çeken sanatçı ve müzisyen Cevdet Erek dahil oldu.

Ayrıca, sakin tonlu şarkıların ardından güçlü, rock’n roll tatlar yakaladıkları şarkıları ile geniş bir hayran kitlesi edinen Dolu Kadehi Ters Tut ve “ruh pop” olarak tanımladıkları türdeki ilk albümleri ile göz açıp kapayıncaya kadar dinleyicilerin favori projelerinden biri haline gelen Ati ve Aşk Üçgeni de programdaki yerini aldı.

Selen Gülün ‘Kadınlar Matinesi’

29 Haziran 2018 – 19:00 Zorlu PSM Drama Sahnesi

Konuk sanatçılar: Başak Yavuz, Çağıl Kaya, Ece Göksu, Elif Çağlar Muslu, Ülkü Aybala Sunat, Şirin Soysal

Besteciliğiyle olduğu kadar piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan, Türkiye’nin en başarılı müzisyenlerinden Selen Gülün, ayakları yere sapasağlam basan Kadınlar Matinesi projesini İstanbul Caz Festivali sahnesine taşıyor.

10’un üzerinde kadın sanatçının, besteleri, enstrümanları ve vokalleriyle hayat verdiği bu proje, yarattığı dayanışma çemberiyle Türkiye tarihinde bir ilk. Selen Gülün’ün, klasik ve çağdaşı aynı potada eriten, farklı tonlar ve renklerle dolu dinamik müziği ise bu dayanışmanın kuşkusuz en güçlü destekçisi.

Parklarda Caz

Festivalin en sevilen, yeşille cazı bir araya getiren etkinliği, bu yıl ilk defa şehre yayılıyor ve iki kere gerçekleşiyor.7 Temmuz Cumartesi 17:00’de Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı, 8 Temmuz Pazar 17:00’de Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı bu organizasyona ev sahipliği yapacak yerler.

Genç Caz gruplarının performanslarından sonra sahneyi devralacak Hollandalı grup Koffie, afropunk ritimleriyle çimlerde yayılan herkesi ayağa kaldıracak. İlhamını Fela Kuti, James Brown, Red Hot Chili Peppers, Miles Davis, The Roots gibi büyüklerinden alan ekip, iki Parklarda Caz etkinliğinin de kapanışını üstlenecek.

NICK CAVE & THE BAD SEEDS // LARA Dİ LARA

10 Temmuz Salı 19:30 KüçükÇiftlik Park

45 yıllık destansı bir müzik geçmişi, yıldızı hiç sönmeyen bir kariyer, akıllara ve ruhlara kazınan onlarca şarkı… Nick Cave, şarkılarının sabırlı olduğuna inanır, çünkü onlar yazıldıktan yıllar sonra bile farklı anlamlar kazanmak için beklemeyi bilirler.

Nick Cave 17 yıl sonra yeniden, efsanevi grubu The Bad Seeds ile İstanbul Caz Festivali’nde sahne alacak. Nick Cave & The Bad Seeds’ten önce ise 123’le tanıdığımız Dilara Sakpınar, Lara Di Lara projesiyle sahnede olacak.

Vee…  Caro Emerald

12 Temmuz 2018 – 21:45 Zorlu PSM Ana Tiyatro

 

12 Temmuz gecesi Zorlu PSM Ana Tiyatro’yu Caro Emerald ışıltısı saracak. “Back It Up” ve “A Night Like This” gibi hit’leriyle 2009’dan bu yana müzik dağarcığımızın enerjisi en yüksek seslerinden Caro Emerald’ı sahnede izlemenin heyecanı tartışılmaz.

Kısa sürede günümüz cazının fenomenlerinden birine dönüşen Caro Emerald’ın büyüsüne kapılmamak imkânsız. Renkli ve eğlenceli bir kişiliğe de sahip olan Emerald’a yöneltilen 12 Temmuz’da 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahne alacaksınız. Bize yaklaşan bu konser hakkında ne söylemek istersiniz? Sorusuna;

“Kesinlikle herkesin gelmesini tavsiye ediyorum çünkü bu zamana kadarki en eğlenceli ve hareketli konserlerden biri olacak. Gruptan yedi kişi bize dahil olacak ve her biri başka bir enstrümanla konsere eşlik edecek. Değişik, sürprizli ve eğlenceli bir konser olacak. Öte yandan hem akustik hem de elektronik tabanlı fazlaca dinamik bir konser sizi bekliyor olacak. Bu özel gecede gerçekten çılgın bir parti gerçekleştirebileceğimizi söyleyebilirim.” cevabını verdi.

Bu yaz caza doymak istiyorsanız İstanbul Caz Festivali’ni kaçırmayın.

Detaylı bilgi için http://caz.iksv.org/tr/program
Paylaş.

Leave A Reply