Yedi’nin Gizemi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kendileri pek gizemli. Neden yedi hiç merak ettiniz mi? Evet altıdan sonra sekizden önce olan. Çok merak uyandırıcı aslında. Neden haftada yedi gün var, neden dünyanın yedi harikası var, gökkuşağındaki yedi renk neden ve neden affedilmez yedi günah?

Dinlerde 7 Rakamı

Öncelikle yahudilikte yedi sayısı; dünya yedi günde yaratıldığı için önemliymiş. Onlara göre haftanın son günü (bu durumda yedinci günü) kutsal olarak kabul edilmiş. Tanrıya yakınlaştırıyormuş. Düğünler ve yas tutmalar bile yedi gün sürüyormuş.

Hristiyanlıkta yedi sayısının önemi; Hz. İsa’nın yedi ekmekle kalabalığı doyurmasından ileri geliyormuş. Hristiyanlığa giriş için bile gerekli sakramentin sayısı yediymiş. Bilmeyenler için sakramentler: Vaftiz, evharistya (ekmek- şarap ayini), krizmasyon, tövbe ve günah itirafı, yağ sürme, ruhbanlık ve evlilik. Tuğçe Kazaz’a duyrulur.

İslamiyette yedi sayısı; yedi peygamber olduğu için, yedi uyuyanlar yedi kişi olduğu için ve Kuran’da yer gök yedi kat olduğu için (ve daha niceleri olduğu için) önemliymiş.

Tamam da neden yedi?

Şans olarak 7 Rakamı

Bu yedi, zamanında mistik numara olarak adlandırılmış ve hala da şansı ve sihri ifade etmekte. Uğur böceğinin yedi beneği var diye böcek uğurlu oluveriyor. Böceğin bundan haberi var mı? Tarot falında bile yedi zafer varmış. Tarot gerçek mi ki?

Gizemli Yedi

Yer yerde “yedi şöyle gizemli, böyle inanılır, buna denir.” diyor fakat hiçbir yerde tam bir açıklama yok. Göz göre göre “Çatlayın.” demektir bu.  “Masanın ismi neden masa?” diye sormak gibi belki de.

“Yedi göbek Sivaslıyız.” derler mesela. Belki ikinci göbekten sonra bir isyan başladı, haberiniz yok. Nereden bileceksin? Düşündükçe aklıma bir sürü şey geliyor.

Harry Potter da yedi kitap. Alice bile kahvaltıdan önce yedi imkansız şeyi düşünüyor. Ben de fazla düşünürsem Alice’ten farkım kalmayacak. Azıcık da siz düşünün. Nasıl olsa kurdu aklınıza düşürdüm 🙂

 

 

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply