Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri Belirlendi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye Barolar Birliği’nin önderliğinde, hukuk eğitimi ve öğretiminde bulunan standartları belirleyebilmek amacı ile başlatılmış olan ölçme ve değerlendirme çalışmaları sonuca kavuştu.

Türkiye’de bulunan hukuk fakültelerinin dekanlarının katılımı ile yaklaşık üç yıldır yürütülen çalışmalara yetmiş üç hukuk fakültesinden elli üçü katıldı.

Çalışma sonucunda en iyi hukuk fakültesi olarak ilk sırada İstanbul Üniversitesi bulunmakta. Ankara Üniversitesi ikinci olurken Marmara Üniversitesi ise üçüncü oldu. Listede ilk sıralarda genellikle devlet üniversiteleri yer almaktaydı. Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu konuşmasında şunları belirtti:

“Kontrolsüz biçimde açılmış ve sayısı her geçen gün artmaya devam eden hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim ve öğretim kalitesi ne yazık ki istenilmiş seviyede değil. Üniversite adayları tercihlerini yapmadan önce önlerinde hukuk fakültelerini objektif ölçülere göre sıralamış olduğumuz cetveli bulacaklar. Amacımız ise, üniversite adaylarının daha bilinçli bir şekilde tercih yapabilmelerinde yol gösterici olabilmek.” olarak belirtti.

Göz At:  8 Soruda Hukuk Fakültesi Okumak

Türkiye’nin En İyi 10 Hukuk Fakültesi:

1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

5. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

6. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

7. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

8. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi

9. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

10. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

Leave A Reply