8 Soruda Tıp Fakültesi Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

1.  Neden “Tıp” tercih etmeliyim? Ben neden “Tıp” tercih ettim?

Eğer insana saygınız ve sevginiz varsa, tıp sanatına ilgi duyuyorsanız ve özellikle söylüyorum yoğun bir tempoya, günü gününe çalışmaya alışkınsanız, çalışmayı seviyorsanız burası size cennet gibi gelecektir. Ben ise büyük bir hata yaparak bu bölüme geldiğimi düşünüyorum. Lisede son gün çalışan, dersleri de pek takmayan bir tiptim. En büyük arzum ise aileme kendimi kanıtlamaktı. Bu uğurda çalışıp, bu fakülteyi kazandım. Hayalimde edebiyat okumak vardı.

2. Tıp fakültesinde hangi dersler okutulur? Sınav sistemi nasıldır?

İlk 3 sene teorik, son 3 sene pratik okunur. İlk 3 sene görülen dersler şunlardır; Fizyoloji, Histoloji-Embriyoloji, Biyokimya, Anatomi, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Patoloji gibi temel dersler bir de yan dersler okutulur. İlk sınıf kolaydır. İlk sınıfta Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Etik, Psikiyatri, Anatomi gibi dersler vardır. 2. sınıfta ise işin rengi değişir. Bir komitede önce o konunun embriyodan itibaren gelişimini, dokularını, onların anatomisini ve işleyişini ardından moleküler boyutunu öğrenirsin. 3. sınıfta ise işin patolojik, preklinik ve klinik arası bir geçiş sınıfıdır. Farmakoloji görürsünüz ki farmakoloji ilaç bilimidir ve tıbbın en önemli derslerindendir. 4,5 – 6 klinik bölümüdür ve staj görürsünüz. Cumhuriyet Üniversitesi için konuşacak olursak sınav sistemini, ilk 3 sene her dersin soru sayısı ki her komitede değişir ,farklı olmak üzere toplam 100 soruluk teste gireriz. Sene sonunda ise tüm seneden 200 soruluk test finali ve bütünlemesi vardır. Klinikte ise her staj için sözlü ve yazılı sınav olunur.

3. Tıp fakültesinde ne umdum? Ne buldum?

Aslında bu fakülteyi kazanmamda ki tek amaç, aileme kendimi kanıtlamaktı. O yüzden bir şey ummadım. Belki daha aktif bir fakülte olmasını isterdim. Daha az yığın bilgi, daha aktif bir öğretim sistemi. Tıp sanatına daha çok saygı. Ne buldum, bolca ezberlenmesi gereken bilgi, sıkıntı, depresyon, anksiyete, 2 sene sınıfta kalma. Bu mu doktor olacak dediğim bolca insan yığını? Anladığınız ben pek iyi şeyler bulamadım. Her sınavdan 1 hafta sonra aman komite yaklaşıyor telaşından bıktım. Anlayacağınız burası sevmeden okunacak bir fakülte değil.

4. Tıp fakültesi neye göre seçilmeli? Hangi insanlar tıp okumalı?

Daha önce de dediğim gibi bu mesleğin zorluklarına göğüs gerecek, saygılı, ders çalışmayı seven, her zaman dayak yiyebilme olasılığını göz önüne alacak, insanları, okumayı seven, özellikle iletişimi iyi ve asosyal olmayan insanlar seçmeli bu fakülteyi diyeceğim de tüm fakülte neredeyse asosyal.

5. Tıp okumanın en büyük avantajı ne?

Aslında tıp okumak, zevkli. Gerçekten zevkli. İnsanlara göğsünü gere gere doktor olacağım demek, insanların sana imrenmesi, insanlara yardım edecek olmak, hayat kurtarmak, insanların yüzünüze minnetle bakması, bunlar çok kutsal, çok önemli olgular. Hem bir süre sonra tıbbı öğrenmesi, araştırması, araştırmalarının sonunun olmaması, tıpla ilgili her gün yeni bir şey öğrenmek, çalışmak, çabalamak. Bunlar gerçekten ama gerçekten çok güzel avantajlar.

6. Tıp okumanın en büyük dezavantajı ne?

Bir süre sonra koltukla bütünleşmek, zamanla daha asosyal olmak. Eğer olduğun yerde kalıp başka aktiviteler bulmazsan bir patatese dönüşeceğin gerçeği.

7. Tıp fakültesini seçen/seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersiniz?

Ağır bir fakülte seçtiğinizin bilincinde olun. Ben 2 senedir majör depresif bozukluk ve anksiyete ile uğraşıyorum. Eğer insanlara saygınız ve sevginiz yoksa ders çalışmayı sevmiyorsanız parası için bu bölümü seçmeyin değmez. Bir adet patates olmayın. Geldiğiniz gibi kafanıza ezberi dayayıp fakülteyi bitirmeyin. Kitap okuyun, gezin, enstrüman çalın, başka bir alanla ilgili araştırmalar okuyun. Özellikle İngilizce makale okumayı mutlaka ama mutlaka öğrenin. Tıp eşittir İngilizce makale çünkü. PubMed’i kullanın. Her duyduğunuza inanmayın, her gördüğünüze güvenmeyin. Mutlaka her şeyin akıl süzgecinden geçirin. Bilimsel düşünce sistemini öğrenin, çünkü siz aynı zamanda bir bilim insanı olacaksınız. Bilime ilgi duyun onu araştırın. Onunla ilgili yayınlar takip edin. İngilizce’ye önem verin.

8. Yine olsa yine aynı hatayı yapar mıydıntıp fakül?

Yapmazdım. Yaşlandırdı bu fakülte beni, psikolojik problemler sahibi oldum.

Tuana Kızılırmak

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply