Starbucks Çalışanları İsimlerimizi Neden Yanlış Yazıyor ?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gün içerisinde kendimiz için küçük bir mola vermek, sakinleşebilmek için Stabucks’a kahve almak için gidiyoruz. Sıra var ise sırada bekliyoruz, sipariş veriyoruz ve adımızı soran çalışana adımızı söyleyerek kahvemizin hazır olmasını bekliyoruz. Fakat bir de ne görelim? Adımız yanlış olarak yazılmış. Bu neredeyse hepimizin başına gelen bir durum değil mi ?

Bu ismin yanlış yazılma durumu bazen baristanın küçük bir oyunu olduğunu düşünürüz. Ya da “adım o kadar zor değil” , “adımı doğru anlamamış” gibi tepkiler vererek yanlış yazılan bardağı arkadaşlarımıza gösteririz. Sürekli olarak yaşanan bu durumun sizce nedeni gerçekten bunlar mı ?

Youtube kanalı olan Super Deluxe şu teoriyi savunmakta :

Dünyanın en büyük kahve marketi zincirlerinden birisi olan Stabucks her sene milyonlarca insanın kahve bardaklarının üzerine adlarını yanlış yazmakta. Peki insanlar bu durum ile karşılaşınca ne yapıyorlar ? İsimlerinin yanlış yazılmış olduğu bardakların fotoğrafını çekiyor , Facebook’ta , Snapchat’ta, Twitter’da paylaşıyorlar.

Tüm bu fotoğrafların ortak özelliklerine baktığınız zaman ne görüyorsunuz ? Yanlış yazılmış , kelime oyunları yapılmış bir isim ve beyazın üzerinde kocaman bir yeşil Starbucks logosu.

Hepimiz senelerdir o fotoğraflarını paylaşarak aslında Starbucks’ın ağızdan ağza yayılma olarak adlandırılan pazarlama stratejisine ortak oluyoruz.

Fakat Starbucks bu durumu resmi olarak kabul etmiyor zaten bu sadece bir teori.

Birkaç sene öncesinde Cosmopolitan dergisine röportaj veren bir Starbucks baristasının itirafları ise :

“Her barista böyle mi yapıyor bilmiyorum fakat müdürüme sorduğum zaman çoğu Starbucks baristasının bunu bir pazarlama aracı olarak kullanmış olduğunu itiraf etti. Zira çoğu insan üstünde isminin doğru olarak yazılmış bir kahve bardağını sosyal ağlarda paylaşmaz. Ben bu yöntemi sadece eğlenceli olduğundan dolayı kullanıyor olsam da diğer birçok baristanın bunu bir Starbucks pazarlama aracı olarak kullanmış olduğunu da biliyorum.”

Paylaş.

Leave A Reply