Sağlıklı Yaşamın Motivasyona Etkisi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Günümüz iletişim çağında yani teknoloji çağında sağlığımızı olumsuz bir şekilde engelleyecek birden fazla etken bulunmaktadır. Teknoloji kirliliğinin yanı sıra hijyenik olmayan ortamlarında sağlımızın üzerinde etkisi oldukça fazladır. Bulunmuş olduğumuz ortamda maruz kalmış olduğumuz kirlilik dışında birde sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek ürünler tüketmekteyiz. Günün stres ve yorgunluğunun üzerine kullanmış olduğumuz ürün ya da malzemeler ile sağlığımızı olumsuz anlamda etkileyerek vücut fonksiyonlarımızın erken yaşlarda iflas etmesin neden olabiliriz.

Sağlıklı bir yaşam psikolojik ve fiziksel bir bütünlük içerisinde gerçekleşir. Sağlıklı bir ruh ve bedene sahip olabilmek adına günlük hayatınızda dikkat edebileceğiniz etmenler yanında bir de bazı farklı aktiviteler bulunmaktadır. Yoğun bir iş temposu ya da yoğun bir sosyal hayat vücudunuzun deforme olmasına neden olmaktadır. Ruh ve beden sağlığınızı korumak adına iş hayatında ve gündelik hayatta daha planlı, enerjik ve negatif duygulardan arınmış olmanıza yardımcı olmaktadır.

Herkesin bilmiş olduğu bazı sağlık önerilerinizi yaşantınıza dahil etmiş olduğunuz zaman hayatınızın daha düzenli bir duruma girdiğini görebilirsiniz. Bedensel ve ruhsal anlamda sağlıklı olmak başlangıçta düzenli ve programlı bir hayat ile gerçekleşmektedir. Belirli ve düzenli saat aralıklarında uyumak yaşantınızı olumlu bir biçimde etkiler.

Rahat bir uyku ile işe geç kalmak, iş ile ilgili olan konuları algılamama gibi sorunlar yaşamazsınız. Uyku vücudunuzun ve zihninizin dinlenmiş olduğu basit bir terapi anıdır. Sağlıklı ve mümkün olduğunda organik bir şekilde beslenmek vücudunuzun deforme olmasını ve yaşlanmasını engeller. Daha uzun bir hayat için etkili olan bir faktör ise sağlıklı bir biçimde beslenmek olacaktır.

Kendinize uygun olan bir egzersiz programı belirlemek stres atmanıza yardımcı olduğu gibi zihninizi de boşaltacaktır. Sanmış olduğunuzun aksine egzersiz yapmak vücudunuzu yormak yerine onu çalıştırmak, kaslarınızı güçlendirmek ve fiziksel dayanıklılığınızı arttıran bir aktivitedir. İlgi alanlarınıza uygun olan birden fazla spor dalı ve egzersiz uygulamaları bulunmaktadır.

Bedeninizin güçlenmesi adına ayrıca spor yaparken, zihninizi rahatlatmak ve sakinleştirmek adına da meditasyon, yoga gibi uygulamaları yapabilirsiniz. Düzenli uyku, düzenli beslenmek ve egzersiz sağlıklı bir hayatın üç temel direği olarak diyebiliriz. Bunların yanında aynı zamanda da özelde de gerçekleştirmiş olduğunuz etmenlerin de faydası olacaktır. Örnek verilmesi gerekirse eğer hayatınızdan sağıklı olmayan, vücudunuza zarar veren ürünleri çıkartabilirsiniz.

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply