Sadece Filmleriyle Değil Dizileriyle de Kalbimize Dokunan Adam: Çağan Irmak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

4 Nisan 1970’de doğan, sinemaya şu kadarcık ilgisi olmayan bir insanın bile tanıdığı, başarılarına başarı katmış bir yönetmen ve senaristtir Çağan Irmak.

Şahsen daima takdir ederim, her filmini takip etmeye çalışırım, ayakta alkışlarım.

Çünkü bilen bilir, filmleri daima naiftir. Dokunacağı noktayı iyi bilir. Dokunur ve unutturmaz. Nasıl tebessüm ettirilir konusunda da bilgilidir. Maşallah.

Filmleri evet ama dizileriyle de konuşulur. Aynı filmleri gibi, dizileri de dokunur. İşte, o konuşulan adamın konuşulan dizileri:

1) Adını Duyurduğu Yapım: Asmalı Konak

Çağan Irmak burada yönetmen koltuğundadır. Dizinin senaristi Meral Okay ve Mahinur Ergun’dur. Kimsenin unutamadığı 2002-2003 yıllarına ait dizidir. Baş rolde Selda Akkor, Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay vardır. Şimdi olduğu gibi o zamanlar da herkes dizideki Bahar ve Seymen aşkına hastaymış. Öyle diyorlar 🙂

2) Şaşıfelek Çıkmazı

1996 yapımı bu dizi 45 dakikalık aile ve komedi türünde bir dizidir. Baş rollerde Derya Alabora, Fikret Kuşkan, Zuhal Gencer gibi isimler bulunmaktadır. Mahalleli adeta aile olmuştur. Her film ve her dizisinde olduğu gibi aile kavramını bu dizide de vurgulamıştır. Fakat belirttiğim gibi adını duyurduğu yapım Asmalı Konak‘tır.

3) Çemberimde Gül Oya

Senarist kadrosu kalabalık olan bu güzel dizi, 1980 öncesi Türkiye’sini anlatmaktadır. Bu dizi, o zamanlarda insanların hangi şartlarda nasıl yaşadığını göstermiştir. Tabii ki bu dizide de aile önemlidir, herkes sevgiye açtır, zor zamanlarda sıkı sarılmak, bırakmamak en büyük cesaret örneğidir ve kötüler elbet bir gün yola gelir. Şimdi yayınlasalar yine izlenir.

4) Kabuslar Evi

2006 yapımı bu dizi pek bilinmeyebilir. Her bölüm farklı hikayelerden oluşur. Gerilim- korku türünde bir Çağan Irmak dizisidir. Fikret Kuşkan, Hümeyra, Çetin Tekindor, Levent Üzümcü, Yetkin Dikinciler, Hülya Koçyiğit ve nice yıldız isim farklı bölümlerde rol almıştır.

5) Yol Arkadaşım

Bu dizinin yönetmen koltuğunda Irmak Çığ otururken senaristliğini Çağan Irmak yapmıştır. 2008 yapımı dizi yine kadın, çocuk ve aile kavramlarına harika değinmiş, kadının gücüne ağırlık vermiştir.  Dizinin sadece iki sezon sürmüş olması sanırım güzel şeylerin çabuk bittiğinin bize bir göstergesi olsa gerek. Bu dizi Ege’ye taşınma kararı aldırabilir 🙂

6) Keşanlı Ali Destanı

Baş rolünde Nejat İşler ve Belçim Bilgin’in yer aldığı 2011 yapımı bu dizi, Haldun Taner’in 1964 tarihli müzikalinden uyarlanmıştır. Sadece bir sezon sürmüştür. Açıklamada “Orijinal hikayeyi bozmamak için” bir sezon sürdüğü belirtilmektedir.

7) Gülizar

2018 yapımı bu dizi Ocak ayında başlayıp Mart ayında final yapmıştır. Sadece 10 bölüm sürmüştür. Senaristi Mahinur Ergun ve yönetmeninin Çağan Irmak olmasına rağmen iki ay süren bu diziye “reyting kurbanı olduğu için bitti” diyorlar. Genç ve başarılı oyuncu olan Farah Zeynep Abdullah’ın partneriyle uyumsuzluğu ya da bizim bilemediğimiz başka uyumsuzluklar da dizinin sonunu getirmiş olabilir. Bu da nazar boncuğu olsun artık.

Türk film ve dizi tarihine kattığı güzel başarılardan dolayı kendisine şahsım adına teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim, yeni projelerini dört gözle beklerim.

 

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply