Özgür Ruhlu Ütopya: Christiania

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’ta yer alan özgürlüğünü ilan etmiş bir kasabadan bahsediyoruz size. Özgürlükçü, anarşist yapısı ile sosyal medyada ütopya olarak anılmaya başladı.

Bu kasabanın ismi Chirstiania Bağımsız Devleti. Kendine ait bayrağı, tabelası ve anayasası bulunmakta. Özel mülkiyet kavramı yok, komünal yaşantı sürerek, doğal tarım, küçük ticaret ve turizm gelirleri ile geçiniyorlar.

Bu kasabanın hikayesi, insanların telleri sökerek arazilere ev yapması ile başlıyor. Hatta kasabanın girişinde bile “Şu an Avrupa Birliği topraklarından ayrılıyorsunuz.” yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Danimarka devlet görevlileri, bu kasabadan insanları uzaklaştırabilmek için bir sosyal deney yapmış fakat halk sokağa dökülerek bu durumu protesto etmiştir.

37 sene öncesine kadar bir grup anarşist gencin bölgeye yerleşmesi ile başladı. Kömünal toplum sloganı ile yaşamaya başladıklarından sonra 5 sene içerisinde yeni bir hayat kurarak çocuk alanları, geri dönüşüm tesisleri, doğal tarım alanları, kreş, küçük mağazalar, kütüphane, çöp ayrıştırma tesisleri kurarak kendi küçük bağımsız devletlerine kök saldılar.

Bu kasaba içerisinde koşmak yasak! Nedeni ise, koşmanın polislere özgü olduğunu ve işgal anlamına geldiğinden dolayı. Kasaba içerisinde silah bulundurmak, sokmak kesinlikle yasak. Akla gelebilecek, çevreye zarar vereceğini düşündükleri her şey yasak.

Aynı sosyalizmde ki gibi halk için üretim anlayışı benimsenmiş. Bölgede yer alan bütün kafe, lokanta ve marketlerin gelirleri ortak bir kasada toplanıyor. İşlerini bitirdikleri zamanda müzik eşliğinde dans ediyorlar, çeşitli törenler yapıyorlar, çeşitli aktiviteler düzenliyorlar.

Kısacası bu kasabada her şey birlikte yapılıyor. Paylaşmanın ne kadar güzel olduğunu, birlikte güzel ve barış dolu bir yaşam sürülebileceğinin en güzel örneğini gözler önüne seriyor.

 

Paylaş.

Leave A Reply