National Geographic Fotoğraf Yarışmasını Kazanan İlk Türk Kadın Fotoğrafçı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dilek Uyar Yurdakul, geçmiş olduğumuz günlerde kendi söylemi ile “fotoğrafın nobelini, oscarını” kazandı. National Geographip 2017 Senenin En İyi Seyahat Fotoğrafçısı Yarışması’nda İnsan kategorisinde birinci oldu. Bu ödülü kazanan üçüncü Türk yarışmacı olmak ile birlikte, ilk Türk kadın fotoğrafçı olmanın da haklı gururunu bizler ile birlikte paylaşıyor.

Asıl mesleği avukatlık olan Dilek Yurdakul, adliye salonlarından deklanşöre uzanan hikayesinin oldukça zorlu olduğunu belirtiyor. Monoton yaşantısından sıkılarak fotoğrafçılığa adım attığı ilk iki sene boyunca hiç fotoğraf çekmemiş, kendini avukatlıktan kalmış olan ofisine kapatmış ve günlerce, haftalarca, aylarca izlemiş, bakmış, okumuş.

Bu kadar sabrı gerektiren 2 senelik bekleme sonrasına ev ortamının da yeniliğe ayak uydurması ile birlikte fotoğraf çekmeye gitmeye başlamış. Bu sefer de günlerce, haftalarca, aylarca fotoğraf çekmiş.

Sadece çalışmanın ve denemenin vermiş olduğu yorgunluk değil, etrafından gelen baskılar da çok fazla yıpranmasına neden olmuş. Destekleyenlerden ziyade bu işi bırakmasını söyleyenler olmuş hep ancak o yılmamış, her gün yeniden direnmiş. Şimdi de her şeye rağmen devam etmiş olduğu bu yolda dünyanın en iyi prestijine sahip fotoğrafçılık ödüllerinden birisini kazandı.

Sanatçının bunun dışında fotoğrafçılık alanında daha birden fazla ödülü var : Fotopya Sevgi Kareleri birincilik ödlülü, Tunceli’de Yaşam, Kültür ve Tarih birincilik ödülü, SKF Türk Ustalar ve Çıraklar ikincilik ödülü, sayısız birçok madalya yine bu ödüller arasında.

Dilek Uyar Yurdakul’a bize bu gururu yaşatmış olduğu ve kadınların her platformda son derece başarılı olabileceğini göstermiş olduğu için sonsuz kez teşekkür ediyoruz.

Dilek Yurdakul Uyar’ın Instagram hesabında ve şurada çok daha fazla fotoğrafını bulabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılık ve daha başka konularda yazdığı yazılar için de buraya bakabilirsiniz.

Dilek Uyar Yurdakul’un İbadet isimli, birinciliği hak eden eseri ;

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply