8 Soruda Medya ve İletişim Bölümü Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herkese merhaba. Bugün sizlere 8 soruda Medya ve İletişim bölümünü tanıtacağım. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.

1.Medya ve İletişim Bölümünü Neden Seçtim?

Aslında biraz karmaşık bir durum. Liseye ilk başladığım zaman bilgisayar mühendisliği istiyordum ama matematiği hiçbir zaman 2 bile olamayan birisi nasıl bilgisayar mühendisi olabilir ki? Ben de lisenin ilk iki senesinde hangi alanda becerilerimin olduğunu anlamaya çalıştım. Bu sayede benim sözel alanda becerilerimin olduğuna karar verdim. Ancak bilgisayar bilimlerinden vazgeçmek de istemiyordum. Bu yüzden de kendimi arama motoru optimizasyonu ve içerik yazarlığı konusunda geliştirmeye adadım. Lise 3’te başladığım bu gelişimin sonucunda birçok internet sitesinde freelancer içerik yazarlığı yapmaya başladım. Yani kısacası kendimi geliştirdiğim alan iş yaptığım alan oldu.

Ancak üniversite sınavı kapıya dayandı. Hangi bölümü seçecektim? Yeni medya mı, gazetecilik mi yoksa medya ve iletişim mi? Gazetecilik bölümü biraz eski medyaya yönelik olduğunun düşüncesindeyim. Yeni medya ise tamamen sosyal medya üzerine. Ancak medya ve iletişim bölümü tamamen benim içindi. Ne yeni medya ne de geleneksel medyaydı. Bu yüzden seçmemdeki önemli etmen oldu.

 

2.Medya ve İletişim Bölümünde Ne Gibi Dersler Okutuluyor?

Medya ve İletişim bölümü 3 anabilim dalından oluşuyor. Bu anabilim dalları ise;

  • Gazetecilik Anabilim Dalı
  • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
  • Radyo, Televizyon ve Sinema

Bu anabilim dalları derslerine uygun dersler gösterilmekte. Ders programlarına ulaşmak için tıklayın.

3.Medya ve İletişim Bölümünde Ne Umdum? Ne Buldum?

Aslında ilk senem olduğu için sadece teorik dersler gördüm. Ancak medya merkezinde dersler gördüğüm zaman daha eğlenceli olabileceğini düşünüyorum.

4.Bu Bölümü Kimler Okumalı?

Adı üstünde iletişim bölümü. İletişim kurmaktan çekinmeyen ve gerçekten bu alanda kendisinin başarılı olabileceğini düşüneneler bence bu bölümü seçmeli. Ayrıca bu bölüm tıp bölümü değil. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar fazla ekmek yersiniz. Okurum da diplomamla iş bulurum değil de, diplomamın yanına kendimi geliştirdiğim alanları eklerim, projelerimi eklerim diyorsanız bu bölüm tam size göre.

Ayrıca araştırma yapma, meraklı olma, hukuk, siyaset, sosyal bilimler, psikoloji, sosyoloji gibi diğer alanlar da ilgi duymalı.

Ülke ve dünyadaki gelişmeleri takip etmeli.

Yeni medya, gazetecilik, pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler konusunda gelişmeleri yakından takip etmelidir.

5.Medya ve İletişim Bölümü Okumanın En Büyük Avantajı Ne?

Medya ve iletişim bölümü eleştirisel bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor.

Araştırma, sorgulama ve analiz yapma yeteneklerinde gelişme sağlamakta.

Okul bazında düşündüğümüz zaman ise en büyük avantaj bence medya merkezinin olması. Mesleğe başlamadan önce atölyede o mesleki deneyimi yaşıyorsun.

İzmir Kâtip Çelebi Ünivertesi – Medya Merkezi

6.Medya ve İletişim Bölümünün En Büyük Dezavantajı Ne?

Türkiye’de birçok iletişim fakültesi ve mezunu oldukça fazla. Bu yüzden okuyan ve mezun olan kişilerin kendini oldukça geliştirmesi gerekmekte. Mezunlar arasındaki rekabette en ön saflarda olabilmek önemli ve bu dezavantaj.

7.Medya ve İletişim Bölümü Seçmeyi Düşünenlere Neler Söylemek İsterim?

İlk başta kendinizi iş konusunda karamsarlığa itelememelisiniz. Çevrenize kulaklarınızı tıkamalısınız. Ancak üç maymunu da oynamamanız gerekmekte. Kendinizi geliştirmeniz gerekecek. İlginiz varsa bu bölümü okumalısınız yoksa sizin için eziyet haline gelecektir. Çünkü insan sevmediği bir konuda kendisini nasıl geliştirebilir? Ya da nasıl başarılı olabilir?

8.Yine Olsa Yine Medya ve İletişim Bölümü Okur Muyum?

Kesinlikle okurum. Karar verdiğim ilk günden beri başka bir bölüm düşünmüyorum.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü tanıtımı için tıklayın.

Medya ve İletişim bölümü hakkında sorularınız var ise kisiselyazan@gmail.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Leave A Reply