KOÜ’de Uzaktan Eğitimle Verilen Seçmeli Dersler Ücretli Oldu!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, seçmeli dersler kategorisinde bulunan ve uzaktan öğretim yöntemi ile verilen elektronik dersleri ücretli hale getirdir. Üniversitenin bu derslerden materyal ve harç alma kararı öğrenciler arasında tepki ile karşılandı.

2017-2018 güz yarıyılında, daha öncesinde örgün olarak verilen bazı ortak derslerin uzaktan eğitim ile elektronik ders olarak verilmesi kararı verildi. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2, Türk Dili 1, Türk Dili 2, Temel Bilgi Teknolojileri, İngilizce 1, İngilizce 2 gibi derslerin uzaktan eğitim kapsamında seçilebileceğini duyurdu. Duyurada, ders seçiminden sonra bu derslere ait olan öğrenim ücretinin oluşacağını belirtti.

Daha önce ücretsiz olan elektronik derslerin ücretli duruma getirilmesi öğrenciler tarafından tepki aldı.

Ayrıca elektronik derslerin 102 TL 50 kuruş olduğunda edinilen bilgiler arasında.

Bunun yanında e-ders olarak verilen üniversite seçmeli dersleri de ücretli hale dönüştürüldü. Peki bu ne demek? ÜSD dersleri öğrencilerin okulda en çok sıkıntı çektiği dersler arasındadır. Her bölümün belirli sayıda ÜSD alma zorunluğu vardır, eğer ÜSD kotasını dolduramazsanız mezun olmazsınız. Zaten yetersi olan ÜSD’ler e-derslerle desteklenmekte ve yoğunluk azaltılmaktaydı. Ancak şimdi görünen o ki kendine ÜSD bulamayan öğrenciler parayla e-ders almak zorunda kalacaklar. Bırakılacaklar. Daha şimdiden çoğu kişi ÜSD alamayıp e-ders almak zorunda kaldı bile.

Paylaş.

Leave A Reply