Fıstık Gibi Bir Film ‘Antep Fıstığı’

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Made in Gaziantep

Merhabalar. Öncelikle bu yazıyı yazmaktan dolayı çok mutluyum. Çünkü  memleketim olan Gaziantep’in değerli tiyatro ekibi olan ‘Çeled Uşaglar’ tiyatro ekibi bir film ortaya koyarak bizleri onurlandırmıştır. Filmin yapımcısı Meral Ay’ın da dediği gibi şimdiye kadar Karadeniz filmleri, İç Anadolu güldürüleri, Ege ve Trakya öyküleri hep çekildi ama Gaziantep’in şivesi hiç bu kadar yakından tanıtılmamıştı.

İsterseniz biraz da filmden bahsedelim. Filmin çekimlerinin tamamı Gaziantep’te yapılmıştır ve Gaziantep’in gelenek ve görenekleri gayet güzel yansıtılmıştır. Yapımcılığını Zeugma Yapım’ın üstlendiği, yönetmenliğini Oğuz Yalçın’ın yaptığı Antep Fıstığı’nda başrolleri Ivana Sert ve Çeled Uşaglar Tiyatro Okulu Kurucusu Orhan Uslu paylaşıyor. Bir romantik komedi olan Antep Fıstığı Türkiye ve Avrupa’dan önce bugün Gaziantep ve Kilis’te vizyona giriyor.

Filmin bir diğer güzel yanı ise Gaziantep’in her yerinde çekilerek şehrimizin tanıtımının yapılmış olması. E tabii halkımız da desteğini esirgemeyerek daha film vizyona girmeden Gaziantep’te 20 bin bilet satarak, bu alanda bir rekor kırdı. Sosyal medyada da çeşitli destek paylaşımları yapan sinemaseverlerin filme ilgisi büyük.

Mart ayında Türkiye ve Avrupa’da vizyonda.
Film, Şubat ayı sonuna kadar Gaziantep sinemalarında gösterimde kaldıktan sonra, Mart ayından itibaren Türkiye ve Avrupa’da aynı anda gösterime girecek. Gişesinin bol olması dileğiyle…

Filmin kısa bir özeti ve fragmanı:

‘Almanya’da doğup büyümüş olan Simge’nin dedesi, oğlu Gaziantepli birisi ile evlenmediği için tüm bağlarını koparmıştır. Anne ve babasını bir kaza sonucu kaybeden Simge ise Almanya’da bir başınadır. Yıllarca tek yaşayan genç kadının hayatı, hasta olan dedesinin tüm malını Gaziantepli biri ile evlenme şartı ile Simge’ye bırakmaya karar verdiği duyunca değişiverir. İçinde büyük bir korkuyla hiç bilmediği bir şehre gelen Simge’yi dedesinin hizmetlisi Ümmühan’ın oğlu Hayri ve ailesi misafir eder. Zamanla şehri sevmeye başlayan Simge’ye ilk görüşte aşık olan Hayri, Simge’nin başına gelen türlü aksiliklerden onu kurtarınca, Simge de kahramanına aşık olur. Fakat Hayri’nin annesi Ümmühan’ın Gaziantep kültürünü bilmeyen bir gelin istememesi, Simge’nin bu yeni kültürü bir an önce öğrenmesini gerektirecektir.’

 

 

Paylaş.

About Author

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisiyim. Yani yaprak döker bir yanım,bir yanım bahar bahçe. Hayata bakış açım gülerken düşünmek:) KafaKampüs'e de bu yüzden katıldım zaten. Sizler için de elimden geleni yapacağım. Kısacası elimden gelen yüreğimdir.

Leave A Reply